16.06.2011

Postanowienie SN z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. III SPP 14/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

Sąd Najwyższy w sprawie ze skargi Cecyli S.

na przewlekłość postępowania Sądu Apelacyjnego w W.

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 czerwca 2011 r., oddalił skargę.

UZASADNIENIE

Cecylia S. w skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki wniosła o stwierdzenie, że w postępowaniu przed Sądem Apelacyjnym w W. nastąpiła przewlekłość postępowania, zalecenia Sądowi Apelacyjnemu niezwłocznego rozpoznania zażalenia Skarbu Państwa na postanowienie Sadu Okręgowego w W. oraz przyznania skarżącej od Skarbu Państwa kwoty 20.000 złotych.

W uzasadnieniu skargi podała, że pozwem z dnia 20 lutego 2008 r. skarżąca domagała się ustalenie przez Sąd Okręgowy w W., iż orzeczenie Komisji Regulacyjnej do Spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w sprawie przywrócenia Archidiecezji tego Kościoła udziału wynoszącego 0,62086 części w prawie własności nieruchomości gruntowej położonej w W. przy ulicy P. oraz zadysponowanie na rzecz Archidiecezji niewyodrębnionymi siedemnastoma lokalami mieszkalnymi, pomieszczeniami przynależnymi i dwoma lokalami użytkowymi jest nieważne z mocy przepisu art. 58 k.c. W sprawie powstało zagadnienie prawne, czy droga sądowa jest dopuszczalna. Sąd Okręgowy w W. postanowieniem z dnia 8 marca 2010 r. stwierdził dopuszczalność drogi sądowej i odmówił odrzucenia pozwu. Postanowienie to zostało zaskarżone zażaleniem pozwanego Skarbu Państwa. Akta sprawy wraz z zażaleniem przesłano do Sądu Apelacyjnego w dniu 22 czerwca 2010 r. Do tej pory (a więc od dziesięciu miesięcy) zażalenie pozostaje nierozpoznane, mimo że w sprawie nie zachodzi konieczność ustalania faktów, a jedynie dokonania wykładni prawa. Zdaniem skarżącej doszło do rażącego naruszenia jej prawa do rozpoznania przez sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Skarżąca jest osobą w zaawansowanym wieku i czas trwania postępowania sądowego ma dla niej znaczenie. Wnioskowana kwota do zasądzenia od Skarbu Państwa podyktowana jest zaś wysoką wartością przedmiotu sporu

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp