Wyrok SN z dnia 27 czerwca 2011 r., sygn. I UK 400/10
1. Przepis art. 385 k.p.c. orientuje jedynie o sposobie wyrażenia stanowiska przez sąd drugoinstancyjny w zależności od oceny złożonego środka odwoławczego. Nie sposób natomiast wiązać z naruszeniem tego przepisu przyczyny wadliwego wyrokowania. Z tego też względu omawiany przepis nie może stanowić samodzielnej podstawy służącej do formułowania zarzutów naruszenia przepisów postępowania, a jego naruszenie nie może być uznane za właściwą podstawę kasacyjną w rozumieniu art. 3983 § 1 pkt 2 k.p.c.
2. Dla ustalenia związku zdarzenia z pracą wystarcza stwierdzenie, iż pozostawało ono z pracą w związku czasowym, miejscowym lub funkcjonalnym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Katarzyna Gonera
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Urszuli P,
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B,
o rentę rodzinną,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 czerwca 2011 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w B,
z dnia 7 lipca 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w B., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. odmówiono ubezpieczonej Urszuli P. prawa do renty rodzinnej wypadkowej po jej zmarłym ojcu Andrzeju P., albowiem organ rentowy nie uznał zdarzenia z dnia 27 sierpnia 2009 r., w wyniku którego śmierć poniósł ojciec ubezpieczonej, za wypadek przy pracy. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2010 r. zmienił powyższą decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej Urszuli P. prawo do renty rodzinnej po ojcu Andrzeju P., zmarłym wskutek wypadku przy pracy z dnia 27 sierpnia 2009 r.
Z ustaleń Sądu Okręgowego wynikało, że Andrzej P., zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku pomocnika produkcji u Stanisława S. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe „S.” w S., w dniu 27 sierpnia 2009 r., z uwagi na brak pracy przy uboju, otrzymał polecenie od pracodawcy w ramach czynności dodatkowych, zleconych przez pracodawcę, aby na prywatnej posesji pracodawcy posadzić drzewka (tuje). W tym celu pracodawca zawiózł Andrzeja P. na posesję w P. i pozostawił go bez nadzoru. Andrzej P. podczas pracy spożywał alkohol (co spowodowało u niego stężenie 1,5 promila alkoholu we krwi) i ciągnikiem z przyczepą, po godzinie 15.00, wjechał do głębokiego stawu, na skutek czego utopił się.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty