04.10.2011 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 4 października 2011 r., sygn. I UK 87/11

Posiadanie potwierdzenia określonego inwalidztwa czy niepełnosprawności stanowi warunek wyjściowy do przyszłego zaliczenia okresu jako nieskładkowego a zarazem ma wpływ na określenie relacji z osobą nad którą opieka jest wykonywana.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Kazimierza U.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T.

o prawo do emerytury,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 października 2011 r.,

skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Ł.

z dnia 14 maja 2010 r., oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Ł. wyrokiem z 14 maja 2010 r. oddalił apelację wnioskodawcy Kazimierza U. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z 21 lipca 2009 r., którym oddalono jego odwołanie od decyzji pozwanego z 31 grudnia 2008 r. odmawiającej mu prawa do emerytury na podstawie art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (dalej ustawa lub ustawa o emeryturach i rentach) wobec niezaliczenia do stażu emerytalnego okresu opieki nad teściową od 25 czerwca 2004 r. do 13 maja 2008 r. Wnioskodawca ma 31 lat, 5 miesięcy i 29 dni okresów składkowych i nieskładkowych. W okresie opieki nad teściową nie pracował i nie osiągał żadnego dochodu. Teściowa była uprawniona do emerytury, nie legitymowała się orzeczeniem stwierdzającym całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji, nie posiadała też orzeczenia o zaliczeniu jej do stopnia niepełnosprawności. Sąd Okręgowy stwierdził, że okres opieki nad teściową nie jest okresem nieskładkowym w rozumieniu art. 7 pkt 7 ustawy, gdyż użyty w nim termin „członek rodziny” odnosi się do członka rodziny uprawnionego do renty rodzinnej określonego w art. 67 ust. 1 i 2 ustawy, zatem teściów nie uważa się za rodziców. Ponadto teściowa nie miała orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenia zaliczającego ją do jakiegokolwiek stopnia niepełnosprawności, czyli nie spełniała dalszych warunków z art. 7 pkt 7 ustawy. Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wyroku oddalającego apelację podzielił wykładnię Sądu pierwszej instancji, że termin „członek rodziny” odnosi się do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej. Niezależnie teściowa nie legitymowała się orzeczeniem stwierdzającym całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji, ani nie posiadała orzeczenia o zaliczeniu jej do jakiegokolwiek stopnia niepełnosprawności. Okres sprawowania opieki nie był zatem okresem nieskładkowym w rozumieniu art. 7 pkt 7 ustawy.

 
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty