Postanowienie SN z dnia 12 maja 2011 r., sygn. I PZ 8/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Roman Kuczyński (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Maciej Pacuda
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Bogusława B.
przeciwko P. SA w S.
o przywrócenie do pracy na poprzednie warunki pracy i płacy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 maja 2011 r.,
zażalenia powoda na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O.
z dnia 18 stycznia 2011 r. oddalił zażalenie.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. wyrokiem z dnia 18 stycznia 2011 r. oddalił apelację pozwanego P. S.A. w S. od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w E. z dnia 25 października 2010 r. i zasądziła od pozwanego na rzecz powoda Bogusława B. kwotę 60 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu za instancję odwoławczą.
W uzasadnieniu orzeczenia o kosztach procesu wskazano, iż rozstrzygnięcie oparte zostało na przepisach art. 98 k.p.c. oraz § 11 ust. 1 pkt 1 w związku z § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1349 ze zm.). Spór w przedmiotowej sprawie obejmował bowiem kwestię przywrócenia powoda do pracy u pozwanego, a nie wysokość wynagrodzenia za czas pozostawania bez zatrudnienia. Nie ma zatem podstaw do zastosowania w niniejszym przypadku przepisu § 11 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, skoro zasądzone wynagrodzenie za pracę uzależnione jest od podjęcia przez powoda pracy i ma akcesoryjny charakter. Nadto w sprawie o przywrócenie do pracy pracownika objętego szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku zatrudnienia, gdy rozwiązanie to następuje bez wymaganej zgody organizacji związkowej, nakład pracy pełnomocnika strony jest mniejszy niż w sprawie o przywrócenie do pracy innych osób, niepodlegających takiej ochronie, a uprawnionych do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy nie dłuższy niż za trzy miesiące.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty