Postanowienie SN z dnia 20 września 2011 r., sygn. I BU 4/11
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący)
SSN Zbigniew Myszka
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Jana B.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R.
o świadczenie przedemerytalne,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 września 2011 r.,
skargi ubezpieczonego o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w K.
z dnia 22 lipca 2010 r., odrzucił skargę.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. decyzją z dnia 15 stycznia 2009 r. odmówił Janowi B. prawa do świadczenia przedemerytalnego wobec udokumentowania stażu pracy wynoszącego łącznie 39 lat, 6 miesięcy i 16 dni, zamiast wymaganych co najmniej 40 lat.
Wyrokiem z dnia 17 lipca 2009 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. Ośrodek Zamiejscowy w R. oddalił odwołanie ubezpieczonego od tej decyzji.
Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 22 lipca 2010 r. zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji i poprzedzającą go decyzję organu rentowego w ten sposób, że przyznał Janowi B. prawo do świadczenia przedemerytalnego, poczynając od 13 listopada 2008 r. Na podstawie dokonanych w postępowaniu apelacyjnym ustaleń Sąd odwoławczy uznał bowiem, że faktyczną przyczyną rozwiązania stosunku pracy z ubezpieczonym przez jego ostatniego pracodawcę (Jerzego D.), co nastąpiło 30 kwietnia 2008 r., była likwidacja zakładu pracy (Zakładu Ceramicznego w R.), wobec czego uprawnienie wnioskodawcy do świadczenia przedemerytalnego należało oceniać nie na podstawie przesłanek określonych w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.), który wymaga wykazania okresu uprawniającego do emerytury, wynoszącego - w przypadku mężczyzny - co najmniej 40 lat, lecz z uwzględnieniem warunków wynikających z art. 2 ust. 1 pkt 6 tej ustawy. W myśl tego przepisu, prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy, u którego była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 39 lat dla mężczyzny. Sąd drugiej instancji stwierdził, że do dnia 31 grudnia 2007 r. ubezpieczony wykazał ponad 39 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a od 13 maja 2008 r. pobierał zasiłek dla bezrobotnych przez ponad 6 miesięcy i w tym okresie nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Z dniem 13 listopada 2008 r. (upływ 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych) Jan Bugla spełnił zatem wszystkie przesłanki niezbędne do przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty