Postanowienie SN z dnia 25 października 2011 r., sygn. III SW 43/11
Wyborca przebywający czasowo w okresie obejmującym dzień wyborów na obszarze gminy, w której położona jest jednostka organizacyjna tworząca odrębny obwód głosowania, nie może być bez wiedzy i woli umieszczony w spisie wyborców w takim odrębnym obwodzie głosowania.
Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera, Sędziowie SN: Zbigniew Hajn, Zbigniew Myszka (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 października 2011 r. sprawy z protestu wyborczego w sprawie Marka K. przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Okręgu Wyborczym Nr 7 w Chełmie
postanowił:
wyrazić opinię o zasadności zarzutu protestu, co jednak nie miało wpływu na wynik wyborów.
Uzasadnienie
W dniu 13 października 2011 r. Marek K. wniósł protest wyborczy twierdząc, że w dniu 9 października 2011 r. w lokalu wyborczym przy ul. Ł. w Z. odmówiono mu prawa do oddania głosu na skutek tego, że jego nazwisko nie figurowało na liście uprawnionych do głosowania. Po interwencji u szefa komisji wyborczej wnoszący protest dowiedział się, że został przerejestrowany do „komisji wyborczej w R.", w której przebywał w szpitalu do dnia 5 października 2011 r. O dokonanej zmianie wyborca nie został powiadomiony, a jako osoba starsza i schorowana nie mógł udać się do tej miejscowości, aby oddać głos. Niedopuszczenie wnoszącego protest do wyborów miało jego zdaniem wpływ na ich wynik w okręgu wyborczym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty