Postanowienie SN z dnia 13 października 2011 r., sygn. V CSK 502/10
Wniosek właściciela nieruchomości o ustanowienie służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem (art. 3052 § 2 k.c.) przerywa bieg terminu zasiedzenia tej służebności.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Kazimierz Zawada
SSA Roman Dziczek
Protokolant Izabella Janke
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku P. S.A.
w K.
przy uczestnictwie Marii P.
o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 października 2011 r.,
skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego
w B.
z dnia 24 sierpnia 2010 r., uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w B. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Uwzględniając wniosek P. S.A. w K. Sąd Rejonowy w B. postanowieniem z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, że wnioskodawca nabył w drodze zasiedzenia z dniem 16 września 2009 r. służebność gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu, obciążającą nieruchomość stanowiącą własność uczestniczki postępowania Marii P.
W wyniku apelacji uczestniczki Sąd Okręgowy w B. postanowieniem z dnia 24 sierpnia 2010 r. zmienił powyższe orzeczenie w ten tylko sposób, że stwierdził nabycie przez wnioskodawcę służebności z dniem 31 grudnia 2009 r., a w pozostałym zakresie oddalił apelację.
W sprawie ustalone zostało, że wnioskodawca jest właścicielem opisanej bliżej w uzasadnieniu sieci energetycznej, której jedna z linii wraz ze słupami znajduje się na nieruchomości stanowiącej własność uczestniczki postępowania. Sądy stwierdziły, że ponieważ budowa i eksploatacja sieci energetycznej należała do sfery działalności gospodarczej państwa, a nie do wykonywania władztwa imperialnego, Skarb Państwa może być uznany za posiadacza samoistnego służebności przesyłu. Z uwagi na to, że wnioskodawca nie udowodnił, iż jego poprzednik prawny budując linię uzyskał decyzję na podstawie ustawy wywłaszczeniowej z 1958 r., Sądy uznały, że był posiadaczem samoistnym w złej wierze i okres zasiedzenia wynosi 30 lat. Ponieważ Sąd Okręgowy ustalił, że linia została oddana do eksploatacji z dniem 31 grudnia 1979 r., a nie jak przyjął Sąd pierwszej instancji z dniem 15 września 1979 r., stwierdził nabycie przez zasiedzenie służebności przesyłu z dniem 31 grudnia 2009 r. zamiast z dniem 16 września 2009 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty