21.10.2011

Postanowienie SN z dnia 21 października 2011 r., sygn. IV CSK 34/11

Osoba zainteresowana, o której mowa w art. 679 § 2 k.p.c., pominięta w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, może skutecznie powoływać się na wszystkie przeprowadzone dowody, że spadek w całości lub części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu (art. 679 § 3 k.p.c.), także wówczas, gdy jest jednocześnie spadkobiercą uczestnika, o którym mowa w art. 679 § 1 zdanie drugie k.p.c.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Marta Romańska

SSA Roman Dziczek (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Janiny T.

przy uczestnictwie Teresy M., Teresy K., Marka K., Gminy Miasta G. i Polskiego Związku w W.

o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 21 października 2011 r.,

trzech skarg kasacyjnych: wnioskodawczyni, uczestników postępowania Teresy K. oraz Marka K.

od postanowienia Sądu Okręgowego w G.

z dnia 12 kwietnia 2010 r., uchylił zaskarżone postanowienie i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wnioskodawczyni Janina T. wnosiła o zmianę postanowienia spadkowego Sądu Rejonowego w S. z dnia 30 marca 1976 r. o stwierdzenie nabycia spadku po Anieli K., w zakresie dziedziczenia nieruchomości położonej przy ul. P. w G., równocześnie występując o przywrócenie terminu do złożenia tego wniosku. Wskazała, że wcześniejszym postanowieniem Sądu Powiatowego w G. z dnia 3 października 1972 r, do spadku po Anieli K. zostały powołane dzieci spadkodawczyni: Janina T., Teresa M. i Józef K. Natomiast powołanym we wniosku postanowieniem z dnia 30 marca 1976 r. Sąd uzupełnił to postanowienie orzeczeniem o dziedziczeniu gospodarstwa rolnego przez Skarb Państwa. Wnioskodawczyni kwestionowała zakwalifikowanie wskazanej nieruchomości jako gospodarstwa rolnego podnosząc, że powinna być ona dziedziczona na zasadach ogólnych. Uczestnicy: Teresa M., Marek K. i Teresa K. przyłączyli się do wniosku, przy czym dwoje ostatni podnieśli, że ich ojciec Józef K. pracował w gospodarstwie rolnym, a nadto, że oni nie brali udziału w tamtym postępowaniu, mimo że byli powołani do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, stosownie do art. 1060 k.c. Pozostali uczestnicy: Gmina Miasta G. oraz Polski Związek w W. - odpowiednio, aktualny właściciel i użytkownik wieczysty tego gruntu, wnosili o oddalenie wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp