Postanowienie SN z dnia 5 października 2011 r., sygn. IV CSK 558/10
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Wojciech Katner
SSA Roman Dziczek
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Naczelnika Urzędu Skarbowego
w M.
przy uczestnictwie Ireny N. i Benedykta N.
o wpis,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 5 października 2011 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy
od postanowienia Sądu Okręgowego w G.
z dnia 10 maja 2010 r., uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w G. pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 lutego 2010 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił wniosek Skarbu Państwa Naczelnika Urzędu Skarbowego w M., oparty na administracyjnych tytułach wykonawczych, o wpisanie hipotek przymusowych w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w K. dla nieruchomości stanowiącej własność uczestników Benedykta N. i Ireny N. na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej.
Sąd Rejonowy wskazał, że zgodnie art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm. - wymienianej dalej jako u.k.w.h.) wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Wymagania dotyczące administracyjnych tytułów wykonawczych określa art. 27 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm. - wymienianej dalej jako u.p.e.a.). Zgodnie z § 1 pkt 3 tego artykułu tytuł wykonawczy powinien zawierać stwierdzenie, że obowiązek jest wykonalny a dotyczy to obowiązku ostatecznie ukształtowanego skutkiem wyczerpania postępowania odwoławczego. Sąd Rejonowy podzielił stanowisko przyjęte przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 23 czerwca 2005 r. (sygn. akt II CK 92/05, nie publ.), że administracyjny tytuł wykonawczy nie stanowi podstawy wpisu hipoteki przymusowej, jeżeli dłużnik został pozbawiony możliwości złożenia zarzutów przewidzianych w art. 32 § 1 u.p.e.a. W związku z tym, Sąd Rejonowy uznał, że dołączone do wniosku tytuły wykonawcze nie mogą być podstawą wpisu albowiem brak jest w nich wpisów potwierdzających ich doręczenie wraz z pouczeniem o prawie zgłoszenia zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego. W ocenie tego sądu, badanie tytułów wykonawczych w tym zakresie pozostaje w granicach kognicji sądu rozpoznającego wniosek o wpis w księdze wieczystej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty