Wyrok SN z dnia 14 października 2011 r., sygn. III CSK 315/10
W sytuacji gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dla oceny stosunków prawnych wynikających z umowy właściwe jest prawo angielskie, zarzuty dotyczące niewłaściwego zastosowania do oceny tego stosunku prawa polskiego są również w pełni uzasadnione.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)
SSA Marek Machnij
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Renaty S.
przeciwko Georgeowi E.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 14 października 2011 r.,
skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K.
z dnia 12 kwietnia 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok, z wyjątkiem pkt III.2, i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną przez pozwanego Georgea E. wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2010 r. Sąd Apelacyjny w K. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w K. z dnia 5 listopada 2009 r.,w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powódki Renaty S. kwotę 200 000 zł z ustawowymi odsetkami od 2 października 2009 oraz obciążył pozwanego kosztami postępowania za obydwie instancje.
W sprawie tej ustalono co następuje.
Od dnia 2 lutego 1998 r. do 30 października 2004 r. powódka Renata S. pracowała jako księgowa w spółce o nazwie A. sp. z o.o., wpisanej do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Umowa o pracę z powódką została rozwiązana za porozumieniem stron. Wcześniej powódka złożyła wypowiedzenie umowy, które zostało zwrócone jej przez prezesa zarządu spółki Andrzeja K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty