24.11.2011 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. I CSK 69/11

1. Lekarz może podać na recepcie sposób dawkowania leku odbiegający od sposobu dawkowania określonego w charakterystyce produktu leczniczego.

2. Osoba realizująca receptę jest zobowiązana wydać mniejszą ilość leku od określonej w recepcie, jeżeli - przy uwzględnieniu sposobu dawkowania podanego przez lekarza - przekracza ona potrzeby trzymiesięcznej kuracji.

Sędzia SN Antoni Górski (przewodniczący) Sędzia SN Dariusz Dończyk Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa "J.B.", spółki z o.o. w L. przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia - M. Oddziałowi Wojewódzkiemu o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 listopada 2011 r. skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2010 r.

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowa spółka domaga się zasądzenia kwot bezpodstawnie - jej zdaniem - potrąconych przez pozwanego, wcześniej już jej wypłaconych z tytułu refundacji za leki wydane na podstawie recept przez aptekę prowadzoną przez powódkę. Ponadto domagała się zapłaty skapitalizowanych odsetek ustawowych oraz odsetek za opóźnienia od daty wytoczenia powództwa.

Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo, uwzględniając sprzeciw pozwanego wniesiony od nakazu zapłaty, którym orzeczono zgodnie z żądaniem pozwu, a po rozpoznaniu apelacji powódki Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 15 września 2010 r. oddalił apelację. Sąd drugiej instancji określił istotę sprawy pytaniem, czy pozwanemu przysługiwało roszczenie z tytułu zwrotu nienależnego świadczenia, a odpowiedź na nie zależy od oceny, czy na podstawie zakwestionowanych przez pozwanego recept powódce przysługiwało prawo do refundacji wydanych na ich podstawie leków.

Sąd Apelacyjny, odwołując się do charakterystyki produktu leczniczego, określił częstotliwość dawkowania leków i uznał, że jedno opakowanie każdego z nich wystarcza na trzymiesięczną kurację, stanowiącą przesłankę ograniczenia dopuszczalnej ilości leków podlegających jednorazowo wydaniu i objętą obowiązkiem sprawdzenia oraz kontroli prawidłowości wystawienia recepty przez osobę realizującą receptę. Wydanie - zgodnie z ilością wskazaną w recepcie - dwóch opakowań każdego z leków stanowiło, zdaniem Sądu Apelacyjnego, wydanie ilości przekraczającej potrzeby trzymiesięcznej kuracji. W konsekwencji, dokonaną przez pozwanego refundację tej ilości wydanych leków Sąd ocenił jako spełnienie świadczenia nienależnego, a po stronie powódki jako uzyskanie nienależnej kwoty refundacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty