Wyrok SN z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. III CSK 106/11
Artykuł 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (jedn. tekst: Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687) nie stanowi podstawy powstania prawa do grobu.
Sędzia SN Jan Górowski (przewodniczący, sprawozdawca) Sędzia SN Mirosław Bączyk Sędzia SA Roman Dziczek
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Krystyny C. przeciwko Gminie Miejskiej K. - Zarządowi Cmentarzy Komunalnych w K. o ustalenie prawa do grobu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 grudnia 2011 r. skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 14 września 2010 r.
oddalił skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powódka Krystyna C. wystąpiła przeciwko Gminie Miejskiej K. - Zarządowi Cmentarzy Komunalnych w K. z powództwem o ustalenie jej prawa do dysponowania grobem czasowym ziemnym zlokalizowanym na Cmentarzu R. w K. Podała, że w grobie tym pochowana jest Małgorzata G., której syn Kazimierz życzył sobie, aby ona opiekowała się i dysponowała grobem. Powódka wskazała, że nie jest spokrewniona z rodziną G.
Sąd Okręgowy w Krakowie wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2010 r. oddalił powództwo. Ustalił, że na Cmentarzu R. w K. zlokalizowany jest grób ziemny czasowy, w którym pochowano Małgorzatę G. Opłatę prolongacyjną do dnia 14 czerwca 2010 r. wniesiono na nazwisko dysponenta grobu, syna zmarłej Kazimierza G. Powódka nie jest krewną ani powinowatą; nie znała pochowanej w grobie Małgorzaty G. Kazimierz G. przed wyjazdem za granicę, gdzie zmarł, życzył sobie, aby powódka opiekowała się grobem. Powódka swoje prawo do dysponowania grobem wywiodła z faktu, że opiekowała się nim przez okres 30 lat; nosiła kwiaty, znicze, utrzymywała go w dobrym stanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty