27.05.2010

Wyrok SN z dnia 27 maja 2010 r., sygn. II KK 301/09

W postępowaniu kasacyjnym nie można dokonywać kontroli wyroku sądu ad quem w drodze rozpoznania przez Sąd Najwyższy zarzutów podniesionych w apelacji, albowiem kontroli kasacyjnej podlega wyrok Sądu odwoławczego, a nie bezpośrednio wyrok sądu a quo. Aprobowanie takiej właśnie sytuacji doprowadziłoby do pominięcia postępowania apelacyjnego i zastąpienia go postępowaniem kasacyjnym.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Grzegorczyk (przewodniczący)

SSN Jarosław Matras (sprawozdawca)

SSN Eugeniusz Wildowicz

Protokolant Ewa Oziębła

przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Beaty Mik w sprawie Jacka B. skazanego z art. 13 § 2 k.k. w zw. z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.) po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 27 maja 2010 r. kasacji, wniesionej przez obrońcę skazanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 14 sierpnia 2009 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Okręgowego w P. z dnia 24 kwietnia 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę oskarżonego Jacka B. przekazuje do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w W.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2009 r. Sąd Okręgowy w P. uznał oskarżonego za winnego tego, że w okresie od czerwca do 6 lipca 2007 r. w miejscowości Ś. w powiecie s., działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, wspólnie i w porozumieniu z Wiktorem Piotrem K., wbrew przepisom ustawy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, usiłował wytworzyć substancję psychotropową w postaci amfetaminy w ilości nie mniejszej niż 26,5 kilograma o wartości rynkowej nie mniejszej niż 265 tysięcy zł, co stanowi znaczną ilość tejże substancji, jednakże zamierzonego celu nie osiągnął, z uwagi na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego, w ten sposób, że do przeprowadzenia syntezy wykorzystał prekursor w sensie chemicznym w postaci acetofenonu, zamiast BMK, co spowodowało wytworzenie siarczanu fenyloetyloaminy, tj. przestępstwa z art. 13 § 2 k.k. w zw. z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 k.k. i za to przestępstwo skazał go na podstawie art. 14 § 1 k.k. w zw. z art. 53 ust. 2 powołanej ustawy na karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 200 stawek dziennych, ustalając wysokość każdej stawki po 20 zł. Wyrokiem tym orzeczono także o zaliczeniu tymczasowego aresztowania oraz o dowodach rzeczowych i kosztach procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty