Postanowienie SN z dnia 1 września 2010 r., sygn. III KK 86/10
Art. 139 § 1 kpk znajduje zastosowanie także wówczas, gdy brak możliwości doręczenia pisma stronie wynika z faktu ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości, nawet gdy w czasie tego ukrywania doszło do pozbawienia jej wolności.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Rafał Malarski(przewodniczący)
SSN Marian Buliński
SSN Piotr Hofmański (sprawozdawca)
Protokolant Barbara Szenk
przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Małgorzaty Wilkosz-Śliwy w sprawie Pawła S. w przedmiocie zarządzenia wykonania zawieszonej kary po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 1 września 2010 r. kasacji, wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 7 listopada 2003 r.,
1. kasację oddala;
2. kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego obciąża Skarb Państwa.
Uzasadnienie
Rzecznik Praw Obywatelskich, na podstawie art. 521 kpk, zaskarżył na korzyść skazanego Pawła S. postanowienie Sądu Okręgowego w W. z dnia 7 listopada 2003 r. W kasacji podniesiono zarzut rażącego i mającego istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenia przepisów prawa procesowego, a mianowicie art. 22 § 1 kkw w związku z art. 178 § 2 kkw i art. 4 § 2 kkw, polegającego na zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bez wysłuchania skazanego, który o terminie posiedzenia nie został prawidłowo powiadomiony, co w konsekwencji stanowiło naruszenie przynależnego mu prawa do obrony. Opierając się na tym zarzucie, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i umorzenie postępowania w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności w oparciu o art. 15 § 1 kkw wobec zatarcia skazania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty