Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. I UK 213/10
Okres odbywania zasadniczej służby wojskowej należy traktować jako okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania Krzysztofa Z.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R.
o prawo do emerytury,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 grudnia 2010 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 26 stycznia 2010 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
W odpowiedzi na złożony w dniu 4 listopada 2008 r. wniosek o emeryturę organ rentowy decyzją z dnia 4 grudnia 2008 r. odmówił ubezpieczonemu prawa do świadczenia emerytalnego, z wagi na fakt, iż przed złożeniem wniosku ubezpieczony zatrudniony był na podstawie umowy zlecenia, oraz nie wykazał 35 letniego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Ubezpieczonemu nie uwzględniono okresu od 25 października 1967 r. do 25 października 1969 r. - tj. okresu odbywania służby wojskowej, zdaniem organu rentowego pracownik powołany do tej służby nie świadczył pracy, a pracodawca nie był zobowiązany do opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne. Organ rentowy podał również iż ostatecznie łączny staż pracy ubezpieczonego wynosi 34 lata 3 miesiące i 5 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty