10.11.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. II UZ 29/10

Zgodnie z treścią art. 403 § 2 in principio k.p.c., można żądać wznowienia postępowania w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, jednakże nie jakiegokolwiek, ale jedynie takiego, który dotyczący tego samego stosunku prawnego. O tożsamości stosunku prawnego można mówić w sytuacji, gdy wyrok jest tożsamy zarówno od strony przedmiotowej, jak i podmiotowej, czyli dotyczy tych samych osób oraz tych samych praw i obowiązków pomiędzy tymi osobami.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z wniosku Krzysztofa G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w W. na skutek skargi o wznowienie postępowania, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 listopada 2010 r., zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 10 maja 2010 r.,

oddala zażalenie.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Krzysztof G. wniósł skargę o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 19 grudnia 2005 r. Jako podstawę wznowienia postępowania wskazał art. 403 § 2 k.p.c. i powołał się na późniejsze wykrycie prawomocnego wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 1999 r., II UKN 622/98, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, który to wyrok ewidentnie dowodzi naruszenia przez Sądy pierwszej i drugiej instancji prawa procesowego - art. 477 § 2 k.p.c., oraz § 8 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 sierpnia 1997 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych (Dz.U. Nr 99, poz. 612) przy wydaniu decyzji przez organ rentowy - powodujące nieważność postępowania przed tym organem. W skardze stwierdzono także, że wykładnia częściowej niezdolności do pracy jest całkowicie rozbieżna i rażąco sprzeczna z interpretacją art. 12 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) dokonaną przez Sąd Najwyższy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty