04.11.2010 Ubezpieczenia

Wyrok SN dnia 4 listopada 2010 r., sygn. III UK 25/10

Skoro częściowa niezdolność do pracy ubezpieczonego powstała w dzieciństwie, a stan zdrowia odwołującego nie uległ istotnemu pogorszeniu w trakcie zatrudnienia, to skarżący nie spełnia określonej w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przesłanki nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca) SSN Andrzej Wróbel

w sprawie z odwołania Waldemara D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 listopada 2010 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w L. z dnia 21 października 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. decyzją z dnia 30 listopada 2004 r. odmówił ubezpieczonemu Waldemarowi D. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, albowiem niezdolność ta powstała przed podjęciem przez wnioskodawcę zatrudnienia.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2005 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego od powyższej decyzji, zaś Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. postanowieniem z dnia 14 marca 2007 r. uchylił z mocy art. 47714 § 4 k.p.c. zaskarżone orzeczenie wraz z poprzedzającą go decyzją organu rentowego i przekazał sprawę Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do rozpoznania oraz umorzył postępowanie w sprawie.

W toku ponownego postępowania administracyjnego Lekarz Orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 29 sierpnia 2007 r. uznał Waldemara D. za zdolnego do pracy, natomiast Komisja Lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 21 września 2007 r. stwierdziła, ze ubezpieczony jest trwale częściowo niezdolny do pracy w zawodzie kierowcy, lecz niezdolność ta powstała przed ukończeniem przez wnioskodawcę 18 roku życia. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. decyzją z dnia 9 października 2007 r. ponownie odmówił ubezpieczonemu prawa do spornego świadczenia. Waldemar D. złożył odwołanie od tejże decyzji zarzucając, iż lekarze ZUS oceniający jego stan zdrowia nie uwzględnili wszystkich schorzeń, na jakie cierpi wnioskodawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty