02.06.2010 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. I BU 4/10

Jeśli ubezpieczony miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla do 31 grudnia 2001 r., a następnie je utracił w wyniku niekonstytucyjnej nowelizacji (Dz. U. 2001 r. Nr 154, poz. 1802), to jest on osobą uprawnioną do tego świadczenia w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw górniczych.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Roman Kuczyński

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania Emila G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R.

o ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 2 czerwca 2010 r.,

skargi organu rentowego o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - wyroku Sądu Apelacyjnego w K.

z dnia 13 października 2009 r.,

stwierdza, że zaskarżony wyrok jest niezgodny z prawem.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 12 grudnia 2007r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu Emilowi G. prawa do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, podnosząc w uzasadnieniu decyzji, że brak prawa do świadczenia wynika z utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Ubezpieczony w odwołaniu od decyzji, domagał się jej zmiany przez przyznanie prawa do świadczenia z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, wskazując, że jest osobą uprawnioną do świadczenia w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw górniczych (Dz.U. Nr 147, poz. 1031 ze zm.).

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń w G. Ośrodek Zamiejscowy w R. wyrokiem z dnia 27 października 2008 r. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do ekwiwalentu pieniężnego w ilości 2,5 tony za 2002 r.

Z ustaleń Sądu wynika, że ubezpieczony od 1984 r. uprawniony jest do emerytury górniczej. Prawo do emerytury uzyskał po rozwiązaniu stosunku pracy z ostatnim pracodawcą - P. R. G. w J. Jako pracownik powyższego przedsiębiorstwa był uprawniony do deputatu węglowego w ilości 8 ton na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników P. R. G. w J. z dnia 26 listopada 1994 r. oraz Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zakładów Górniczych z dnia 21 grudnia 1991 r. Po uzyskaniu uprawnień emerytalnych ubezpieczony do 1995 r. otrzymywał deputat węglowy. Od dnia 1 stycznia 1996 r. ubezpieczony nie otrzymał deputatu węglowego, ponieważ P. R. G. w J. protokołem dodatkowym nr 5 z dnia 30 maja 1995 r. w zakładowym układzie zbiorowym pracy wprowadziło zmiany i zaprzestało wydawania deputatu węglowego lub jego pieniężnego ekwiwalentu emerytom i rencistom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty