Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2010 r., sygn. III SK 6/10
Przepis art. 9a ust. 8e ustawy Prawo energetyczne należy rozumieć w ten sposób, że ogranicza on zakres zastosowania art. 9a ust. 8d ustawy Prawo energetyczne w ten sposób, że ten ostatni przepis nie dotyczy wytwórcy energii w kogeneracji, który uzyskał świadectwo pochodzenie energii z kogeneracji dla wytworzonej przez siebie energii i przedstawia je Prezesowi Urzędu do umorzenia celem wykonania obowiązku ciążącego na nim na podstawie art. 9s ust. 8 pkt 1 ustawy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący)
SSN Jerzy Kwaśniewski
SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Zespołu Elektrowni D. Spółki Akcyjnej w N.
przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki
o wydanie świadectw pochodzenia z kogeneracji,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 1 czerwca 2010 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 28 października 2009 r.,
1 oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 270 zł (dwieście siedemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zespół Elektrowni D. S.A. w N. (powód) pismem z dnia 14 lutego 2008 r. wystąpił do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes Urzędu) o wydanie w trybie art. 9l ust. 11 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm., dalej jako Prawo energetyczne lub ustawa) dodatkowego świadectwa pochodzenia z kogeneracji dla energii elektrycznej wytworzonej w Elektrowni P. w okresie od 1 lipca 2007 r. do 3 grudnia 2007 r., wobec różnicy w ilości wytworzonej energii wynikającej ze sprawozdania zawierającego dane dotyczące tej jednostki kogeneracji za wyżej wymieniony okres, a ilością energii elektrycznej objętej świadectwem pochodzenia z kogeneracji z dnia 8 lutego 2008 r.
Prezes Urzędu wydał w dniu 10 marca 2003 r. świadectwo pochodzenia z kogeneracji energii elektrycznej, po czym decyzją z tego samego dnia umorzył przedmiotowe świadectwo na podstawie art. 9a ust. 8 d w zw. z art. 9l ust. 14 ustawy Prawo energetyczne. Zdaniem Prezesa URE wniosek powoda dotyczył energii elektrycznej z kogeneracji wytworzonej w okresie, w którym koszty wytworzenia tej energii wynikające z nakładów, o których mowa w art. 45 ust. 1a ustawy Prawo energetyczne zostały uwzględnione w kosztach działania przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej. Takie świadectwa Prezes Urzędu umarza, zaś umorzonego świadectwa nie zalicza się do wypełnienia obowiązku, o którym mowa w art. 9a ust. 8 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty