Wyrok SN z dnia 25 maja 2010 r., sygn. I UK 3/10
Pracy ubezpieczonego wykonywanej na stanowiskach inspektora zbytu i inspektora ekspedycji w zakładzie zaliczonym do zakładów przeróbczych nie można uznać za pracę bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla, a więc za pracę wykonywaną w szczególnych warunkach uprawniającą do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Małgorzata Gersdorf
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z odwołania Henryka K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z.
o prawo do emerytury,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 maja 2010 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K.
z dnia 6 sierpnia 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację ubezpieczonego Henryka K.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 17 czerwca 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił Henrykowi K. prawa do emerytury w obniżonym wieku (55 lat) z tytułu pracy w szczególnych warunkach wymienionej w dziale IV poz. 9 wykazu B - załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) w związku z brakiem wymaganego co najmniej 20 letniego okresu zatrudnienia przy tego rodzaju pracach.
Organ rentowy odmówił ubezpieczonemu zaliczenia okresu zatrudnienia od 1 października 1994 r. do 11 kwietnia 2005 r. w zakładzie przeróbki węgla Zakładu Górniczego „P." w P. wykonywanego na stanowiskach: inspektora zbytu węgla na powierzchni i inspektora ekspedycji na powierzchni uznając, że z treści przedłożonego zakresu czynności ubezpieczonego na stanowisku inspektora ekspedycji wynikało, iż nie sprawował on stałego nadzoru nad pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach.
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z dnia 24 października 2008 r. oddalił odwołanie Henryka K. uznając, że w spornym okresie ubezpieczony nie wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy zatrudnienia bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla - zgodnie z wymaganiem określonym w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty