02.12.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. I CSK 120/10

Spółdzielnia, która podlegała podziałowi nie odpowiada za zobowiązania spółdzielni powstałej w wyniku jej podziału i następnie wykreślonej z rejestru sądowego. W postępowaniu likwidacyjnym wszczętym wobec spółdzielni powstałej w wyniku podziału spółdzielni, powinny natomiast zostać uwzględnione, możliwe - ze względu na zmienione okoliczności faktyczne i prawne - skutki prawne wynikające z uchylenia uchwały o podziale spółdzielni. 

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Wojciech Katner (przewodniczący)

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz

SSN Dariusz Dończyk (sprawozdawca)

w sprawie z urzędu

przy udziale Spółdzielni Mieszkaniowej "N." w W. i Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "N." w W.

o zmianę danych w KRS,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 2 grudnia 2010 r.,

skargi kasacyjnej uczestnika postępowania - Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "N." w W. od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 4 listopada 2009 r.,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od uczestnika postępowania - Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "N." w W. na rzecz uczestnika postępowania - Spółdzielni Mieszkaniowej "N." w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w W. postanowieniem z dnia 6 marca 2009 r. umorzył postępowanie w sprawie wszczętej z urzędu na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym o wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego Spółdzielni Mieszkaniowej „N.” w W. z powodu prawomocnego uchylenia uchwały walnego zgromadzenia Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „N.” z dnia 25 kwietnia 1998 r. o podziale tej spółdzielni. Postanowienie to zapadło po wcześniejszym uchyleniu przez Sąd Okręgowy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 30 maja 2008 r. o wszczęciu z urzędu postępowania i wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego Spółdzielni Mieszkaniowej „N.” w W.

W ocenie Sądu Rejonowego, prawomocne uchylenie uchwały o podziale spółdzielni nie eliminuje konstytutywnego skutku wynikającego z wpisu do rejestru nowej spółdzielni, wyodrębnionej w wyniku podziału. Nowa spółdzielnia, z chwilą wpisania jej do rejestru, nabyła osobowość prawną i rozpoczęła funkcjonowanie w obrocie prawnym. Jej wykreślenie musi poprzedzać przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, gdyż uchylenie uchwały o podziale należy traktować jako zarejestrowanie spółdzielni z naruszeniem przepisów prawa. W trybie przewidzianym w art. 12 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym można wykreślić z tego rejestru jedynie dane niedopuszczalne ze względu na obowiązujące przepisy prawa, nie można natomiast wykreślić podmiotu uprzednio wpisanego w tym rejestrze. O ponownym wpisie do rejestru Spółdzielni Mieszkaniowej „N.” Sąd orzekł na podstawie art. 694 k.p.c.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty