10.11.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. II CSK 273/10

Stosunek obligacyjny łączący strony umowy dotyczącej zgody na korzystanie z drogi umożliwiającej dostęp z nieruchomości do drogi publicznej powoduje inne i słabsze skutki, niż umowa lub orzeczenie sądowe ustanawiające służebność gruntową drogi koniecznej (art. 145 § 1 k.c.). W związku z tym, ten istniejący stosunek obligacyjny nie znosi przesłanek do ustanowienia służebności drogi koniecznej.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSA Jan Kremer

w sprawie z wniosku Czesława T. i Krystyny T.

przy uczestnictwie Skarbu Państwa - Lasów Państwowych

Nadleśnictwo w Ł. o ustanowienie drogi koniecznej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 listopada 2010 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia 16 grudnia 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 16 grudnia 2009 r. Sąd Okręgowy w S. oddalił apelację Skarbu Państwa - Lasów Państwowych Nadleśnictwa w Ł. od postanowienia Sądu Rejonowego w Z. z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie z wniosku Czesława T. i Krystyny T. o ustanowienie drogi koniecznej.

Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że nieruchomość wnioskodawców leży przy drodze gminnej położonej na terenach leśnych, wykorzystywanej wyłącznie w celu dojazdu do działek leżących wzdłuż niej, nie mając połączenia z inną drogą publiczną. Nadleśniczy Nadleśnictwa wyraził zgodę na wydzielenie drogi dojazdowej, położonej na terenach leśnych umożliwiającej właścicielom działek dojazd do drogi publicznej. Zainteresowani właściciele nieruchomości sfinansowali koszty wydzielenia. W 2008 r. została zawarta między Nadleśniczym a trzynastoma właścicielami nieruchomości pisemna umowa o udostępnienie jako drogi wydzielonej w następstwie podziału gruntów Skarbu Państwa, działki oznaczonej numerem 999/10 stającej się drogą dojazdową do drogi publicznej oznaczonej numerem 179/20. W umowie określono wynagrodzenie za korzystanie z drogi i przewidziano możliwość rozwiązania umowy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia przez Nadleśnictwo. Mimo tego, organ samorządu terytorialnego odmówił wnioskodawcom wydania decyzji określającej warunki zabudowy nieruchomości, wskazując jako przyczynę brak zapewnienia wystarczającego dostępu do drogi publicznej. W uzasadnieniu decyzji odmownej wskazano, że jej przyczyną jest możliwość rozwiązania umowy przez Nadleśnictwo, co nie zapewnia odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Stanowisko to podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. W tej sytuacji wnioskodawcy wystąpili do Nadleśniczego o zawarcie w formie aktu notarialnego umowy ustanawiającej służebność drogi koniecznej, co spotkało się z odmową, uzasadnianą już zawartą umową pisemną. To spowodowało wniesienie o sądowe ustanowienie służebności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty