Wyrok SN z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. I CSK 21/10
Stwierdzenie wierzytelności pismem w rozumieniu art. 514 k.c. może nastąpić także w wyniku wystawienia przez wierzyciela dokumentu, np. faktury, potwierdzającego wykonanie zobowiązania i akceptowanego przez dłużnika. Chociaż faktury VAT jako dokumenty rozliczeniowe mają zasadnicze znaczenie na gruncie prawa podatkowego, to jednak nie można wykluczyć, iż z ich wystawieniem i doręczeniem można także łączyć skutki wynikające z prawa cywilnego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Iwona Koper
SSN Zbigniew Kwaśniewski
w sprawie z powództwa P. Spółki z o.o. w P. przeciwko Lidii O. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 5 listopada 2010 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.ie z dnia 9 czerwca 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w W. pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka „P." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniosła w postępowaniu upominawczym o zasądzenie od pozwanej Lidii O. kwoty 125.353,24 złotych z ustawowymi odsetkami liczonymi od wskazanych w pozwie dni do dnia zapłaty tytułem zapłaty z sprzedane pozwanej w dniach 13 kwietnia 2006 r., 20 kwietnia 2006 r. oraz 15 maja 2006 r. oleje silnikowe. Na potwierdzenie transakcji powódka załączyła do pozwu wydruki faktur VAT. Wskazała w uzasadnieniu pozwu, że pozwana jedynie bezzasadnie zareklamowała część sprzedanego oleju.
4 kwietnia 2008 r. Sąd Okręgowy w W. nakazem zapłaty uwzględnił w całości żądanie powódki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty