Wyrok SN z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. II CSK 264/10
Wraz z przejściem składników majątku przedsiębiorstwa do Skarbu Państwa wskutek wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o odpłatne korzystanie z przedsiębiorstwa przechodzą także zobowiązania. Zwrotowi podlega przedsiębiorstwo w takim samym zakresie co do skutków, jakie stanowiło przedmiot rozwiązanej umowy, a więc także zobowiązania, które istniały w chwili zawierania tej umowy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSA Jan Kremer
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa
przeciwko Bankowi - Spółce Akcyjnej w W.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 10 listopada 2010 r.,
skargi kasacyjnej strony powodowej
od wyroku Sądu Apelacyjnego w P.
z dnia 3 grudnia 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza na rzecz strony pozwanej od powodowego Skarbu Państwa Ministra Skarbu Państwa kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 grudnia 2009 r. Sąd Apelacyjny w P. oddalił apelację powoda Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przeciwko Bankowi Spółka Akcyjna w W. o zapłatę.
Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że dnia 13 maja 1996 r. pozwany Bank udzielił kredytu poprzednikowi prawnemu powoda będącego wówczas Przedsiębiorstwem Państwowym B.. Dnia 30 listopada 1999 r. na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. Nr 118, poz. 531; jedn. tekst Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm., dalej jako ustawa o k. i p.) przedsiębiorstwo oddane zostało do odpłatnego korzystania spółce z o.o. B. Umowa zawarta na dziesięć lat, ze względu na niewywiązywanie się korzystającego z płatności na rzecz Skarbu Państwa została rozwiązana przed terminem na podstawie art. 53 ust. 1 powołanej ustawy. Dnia 1 października 2003 r. delegatura Ministerstwa Skarbu Państwa w Poznaniu przejęła od Spółki B. mienie pozostałe po rozwiązaniu umowy. Następnie dnia 28 maja 2004 r. między Skarbem Państwa a Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych P. Spółka z o.o. została na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 53 ust. 2 ustawy o k. i p. zawarta umowa sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c., w tym prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków i budowli na tym gruncie. Pozwany Bank został poinformowany przez powoda o zawarciu tej umowy oraz o przejęciu przez kupującego roszczenia z tytułu hipoteki kaucyjnej obliczonej na kwotę 83.464,94 złotych wraz z zobowiązaniem się do uregulowania długu. Kupujący przelał na rzecz pozwanego Banku wymienioną kwotę, wskazując w tytule przelewu spłatę hipoteki B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty