Wyrok SN z dnia 13 października 2010 r., sygn. I CSK 693/09
Dziennikarz powinien sprawdzić wiarygodność informacji we wszystkich dostępnych źródłach, zweryfikować ją w możliwie najbardziej wszechstronny sposób i umożliwić osobie zainteresowanej wypowiedzenie się w tym przedmiocie, a także przedstawić jej stanowisko. Nie musi jednak uwierzyć w jej wersję, ani podzielić jej stanowiska, ma prawo podejść do niego krytycznie i rozsądnie je oceniając, przedstawić własną wersję.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSA Jan Kremer
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Kazimierza G.
przeciwko Bertoldowi K.
o ochronę dóbr osobistych,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 13 października 2010 r.,
skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 17 czerwca 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w punktach I, II, III i zmienia wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 28 lutego 2007 r. w punktach 1, 2 i 5 w ten sposób, że oddala powództwo w stosunku do pozwanego Bertolda K., zasądzając od powoda na rzecz tego pozwanego kwotę 3150 (trzy tysiące sto pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów procesu przed Sądami powszechnymi oraz przed Sądem Najwyższym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 czerwca 2009 r. Sąd Apelacyjny w W. zmienił częściowo orzeczenie Sądu Okręgowego w W. z 28 lutego 2007 r., wydane w sprawie z powództwa Kazimierza G. przeciwko Grzegorzowi G. (redaktorowi naczelnemu dziennika „R.") i Bertoldowi K. o ochronę dóbr osobistych. Sąd Okręgowy uwzględnił powództwo w całości w stosunku do pozwanego Bertolda K., zobowiązując go do opublikowania na swój koszt w określonym terminie w ogólnopolskim sobotnio-niedzielnym wydaniu dziennika „R.” na pierwszej stronie oświadczenia następującej treści: „Bertold K. wyraża ubolewanie z powodu naruszenia dobrego imienia Kazimierza G. przez to, że w wydaniu „R.” z 19-20 czerwca 2004 r., nr 142(6825), w artykule pt: „Rosyjski kapitał przejmuje polskie interesy na Litwie. Pośrednik z WSI”, jako autor tego artykułu przedstawił nieprawdziwe informacje, jakoby Kazimierz G. był związany z bardzo tajemniczą i znajdującą się w zainteresowaniu generalnego inspektora informacji finansowej firmą A., pośredniczył w przesłaniu przez firmę A. zapytania ofertowego do firmy Ł. i brał udział w interesach prowadzonych przez firmę A. Zmiana dokonana przez Sąd drugiej instancji polegała na nadaniu oświadczeniu, do opublikowania którego został zobowiązany pozwany, brzmienia: „Bertold K. wyraża ubolewanie z powodu naruszenia dobrego imienia Kazimierza G. przez to, że w wydaniu „R.” z 19-20 czerwca 2004 r., nr 142(6825), w artykule pt.: „Rosyjski kapitał przejmuje polskie interesy na Litwie. Pośrednik z WSI”, jako autor tego artykułu przedstawił nieprawdziwą informację, jakoby Kazimierz G. brał udział w interesach prowadzonych przez firmę A." oraz na zastąpieniu dotychczasowego orzeczenia o kosztach procesu rozstrzygnięciem znoszącym te koszty wzajemnie między stronami. W pozostałej części powództwo zostało oddalone, podobnie jak dalej idące żądania apelacji pozwanego Betrolda K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty