Wyrok SN z dnia 22 lipca 2010 r., sygn. I CSK 601/09
Podstawą wznowienia z art. 403 § 2 k.p.c. mogą być tylko okoliczności w poprzednim postępowaniu w ogóle nie ujawnione i wówczas nieujawnialne. Trudno zarzucić stronie powodowej, iż miała możliwość i powinna była powołać dowody na okoliczność zaksięgowania faktur [przez pozwaną], kiedy zachowanie to, pozostające w ewidentnej sprzeczności ze stanowiskiem pozwanej zaprzeczającej istnienie zobowiązania, stanowiłoby naruszenie przepisów regulujących obowiązki podatkowe przedsiębiorców.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie ze skargi Grzegorza P. i Marii A. o wznowienie postępowania w sprawie z powództwa Grzegorza P. i Marii A.
przeciwko Przedsiębiorstwu "K." Spółce z o.o. w S.
o zapłatę, zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego
w W. z dnia 12 września 2007 r.,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 lipca 2010 r.,
skargi kasacyjnej skarżących od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 9 kwietnia 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w W., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie Grzegorz P. i Maria A., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Hurtownia Materiałów Budowlanych M. spółka cywilna, wnieśli skargę o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej wyrokiem z dnia 12 września 2007 r., którym Sąd Apelacyjny w W. oddalił w całości apelację powodów wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w W., uwzględniającego tylko częściowo ich powództwo, a mianowicie do kwoty 43.400,95 oraz z apelacji pozwanego Przedsiębiorstwa „K.” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. zmienił zaskarżony wyrok w części uwzględniającej powództwo przez jego oddalenie. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia, które odnosiło się do rozliczeń pomiędzy stronami w oparciu o faktury wystawione przez powodów, Sąd Apelacyjny wskazał, że dokumenty te nie mogły stanowić wystarczającej podstawy uwzględnienia powództwa, zwłaszcza wobec kwestionowania przez pozwanych zasadności obciążeń, jak i rzeczywistego zakresu kosztów poniesionych przez powodów. W skardze o wznowienie postępowania powodowie powołali się na nowe okoliczności faktyczne, których nie znali i wskazali dowody, że po zakończeniu postępowania sądowego, w wyniku kontroli przeprowadzonych przez pracownika Urzędu Skarbowego stwierdzono, że faktury, na których powodowie opierali swe żądania, zostały przez pozwaną spółkę zaksięgowane i wliczone, jako koszty prowadzonej działalności. W ocenie powodów, takie stanowisko pozwanego należy traktować jako uznanie długu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty