Postanowienie SN z dnia 22 lipca 2010 r., sygn. I CSK 606/09
Przesłanka z art. 285 § 2 k.c. może być spełniona także wówczas, gdy służebność przesyłu ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa przesyłowego, zwiększając użyteczność należącej do niego nieruchomości.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku E. S.A. w G.
przy uczestnictwie Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę P., Kazimiery G., Marzenny G., Jacka G. i Jana G.
o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 lipca 2010 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w P.
z dnia 3 czerwca 2009 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w P., pozostawiając temu sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 3 czerwca 2009 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił apelację wnioskodawczyni E. Spółka Akcyjna w G. od postanowienia Sądu Rejonowego w P. z dnia 24 lutego 2009 r. oddalającego wniosek o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej.
Według ustaleń faktycznych Sądu Rejonowego, na działce stanowiącej obecnie własność uczestników Jacka G., Marzeny G. a wcześniej Jana G. i Kazimiery G. rodziców Jacka G., została w 1971 r. zbudowana, oparta na słupach, napowietrzna linia energetyczna średniego napięcia 15 kV i jej część jest połączona z budynkiem Głównego Punktu Zasilania usytuowanym na działce będącej w użytkowaniu wieczystym wnioskodawczyni E. Spółki Akcyjnej w G. Zbudowana na podstawie decyzji o lokalizacji szczegółowej i o sposobie wykorzystania terenu linia energetyczna została wraz z urządzeniami połączona z siecią zarządzaną przez Zakłady Energetyczne Okręgu Centralnego Przedsiębiorstwo Państwowe - Zakład Energetyczny P., a następnie przez utworzony w 1989 r. w wyniku podziału w/w/ przedsiębiorstwa Zakład Energetyczny P. PP. W 1993 r. przedsiębiorstwo to zostało przekształcone w spółkę akcyjną, a w 2004 r. doszło do połączenia Zakładu Energetycznego Spółki Akcyjnej z siedmioma innymi spółkami energetycznymi w trybie art. 492 § 1 k.s.h. przez przeniesienie całego majątku spółek na jedną z nich, która po zmianie nazw działa pod firmą E. S.A. w G..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty