25.06.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2010 r., sygn. I CSK 520/09

Sąd oceniający, czy zachowanie pozwanych nosi znamiona rażącej niewdzięczności [art. 898 k.c.] nie może zmienić oceny czynów pozwanych dokonaną w wyroku sądu karnego [art. 11 k.p.c.].

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Frąckowiak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Bogumiła Ustjanicz

w sprawie z powództwa Weroniki K.

przeciwko Wiesławowi Jarosławowi K. i Lidii Ewie K.

z udziałem po stronie powodowej interwenientki ubocznej Agnieszki K.

o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 25 czerwca 2010 r.,

skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w O.

z dnia 26 marca 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w O. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W ostatecznie sprecyzowanym żądaniu powódka Weronika K. wniosła o zobowiązanie pozwanych Wiesława Jarosława i Lidię Ewę małżonków K. do złożenia oświadczenia woli, mocą którego przeniosą z powrotem na rzecz powódki własność darowanego im na podstawie umowy z dnia 29 grudnia 2004 r. gospodarstwa rolnego składającego się z działek o łącznej pow. 17,4930 ha położonych we wsi B., podnosząc, że obdarowani dopuścili się względem niej rażącej niewdzięczności. Ponadto powódka domagała się wydania 34 sztuk bydła dorosłego i 3 cieląt.

Weronika K. wraz ze swoim mężem Kazimierzem prowadzili gospodarstwo rolne położone w B. Działki o łącznej powierzchni 6,72 ha, dla których była prowadzona księga wieczysta oraz działki o łącznej powierzchni 10,7730 ha, dla których prowadzony był zbiór dokumentów Zd Nr 8285 stanowiły wyłączną własność Weroniki K. Pozostałe nieruchomości stanowiły majątek wspólny małżonków K.

Kazimierz K. zmarł 23 grudnia 2003 r., powódka pozostała na gospodarstwie sama, oczekiwała pomocy ze strony dzieci. W rodzinie ustalono, że powódka sprzeda gospodarstwo, a do tego czasu będzie pomagał jej pozwany - syn Wiesław Jarosław K. Wiesław J. K. wraz z rodziną mieszkał w odległości około 30 km od gospodarstwa rodziców, codziennie przyjeżdżał pomagać matce w gospodarstwie, zabierał ją do siebie na noc. Po upływie miesiąca doszło do nieporozumień pomiędzy stronami i pozwany zaprzestał pomocy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty