25.06.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2010 r., sygn. I CSK 554/09

Roszczenie dającego zlecenie przeciwko spedytorowi o naprawienie szkody będącej rezultatem niewykonania przez spedytora obowiązku kontraktowego w postaci zapłaty przewoźnego przewoźnikowi za wykonaną usługę przewozu węgla przedawnia się w terminie jednego roku od dnia wykonania zlecenia spedycyjnego (art. 803 § 2 k.c.).

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Frąckowiak (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSN Bogumiła Ustjanicz

Protokolant Ewa Krentzel

w sprawie z powództwa Elektrowni "K." S.A. w Ś.

przeciwko C. Spółce z o.o. w W.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 25 czerwca 2010 r.,

skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.

z dnia 19 marca 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód - Elektrownia „K.” S.A. domagała się wydania nakazu zapłaty przeciwko pozwanemu C. S.A. obejmującego zapłatę na rzecz powoda kwoty 408.187,89 zł z odsetkami. Nakaz taki został wydany, a następnie - w wyniku sprzeciwu wniesionego przez pozwanego - Sąd Okręgowy oddalił powództwo, po dokonaniu następujących ustaleń faktycznych.

W dniu 31 stycznia 2002 r. strony zawarły umowę spedycji w związku z przewozem węgla, na podstawie której strona powodowa zleciła pozwanemu spedytorowi wykonywanie usług spedycyjnych w okresie od dnia 1 lutego 2002 do dnia 31 grudnia 2002. Spedytor ponosił odpowiedzialność za osoby trzecie w razie powierzenia im wykonywania umowy spedycji. Spedytor zobowiązał się wobec dającego zlecenie (powoda) do zawarcia umowy przewozu węgla i dokonania z przewoźnikiem rozliczeń za wykonany przewóz. Pozwany spedytor zawarł umowę przewozu z przewoźnikiem P. S.A. W rozliczeniach finansowych pozwanego spedytora z przewoźnikiem pośredniczyła „P.” Spółka z o.o., z którą pozwany zawarł umowę spedycji w dniu 24 lipca 2002 r. Strony te określiły zasadę współpracy w zakresie odpłatnego przyznania na rzecz pozwanego tzw. upustów przy rozliczaniu należności tegoż pozwanego wobec P. S.A., wynikających z wykonywanych przewozów przesyłek towarowych. „P.” spółka z o.o. działała jako tzw. płatnik przewoźnika, natomiast w stosownej umowie specjalnej ustalono wysokość upustów taryfowych P. S.A. i zasady rozliczeń należności przewozowych za przewozy opłacone przez tego płatnika. Powód zapłacił zgodnie z umową spedycji na rzecz pozwanego kwotę 496.693,69 zł w związku z dostarczeniem mu przesyłek węglowych, z kolei pozwany spedytor uiścił przewoźne (należne P. S.A.) tzw. płatnikowi („P.” Spółce z o.o.), a spółka ta nie dokonała jednak stosownej zapłaty na rzecz przewoźnika. W 2003 r. przewoźnik skierował do pozwanego powoda kilka wezwań do zapłaty przewoźnego za dostarczony węgiel, a powód wezwał spedytora do zaspokojenia roszczeń przewoźnika. Pozwany spedytor poinformował powoda o bezzasadności roszczenia P. S.A. wobec powoda (odbiorcy przesyłki), ponieważ przewoźne zostało już wcześniej zapłacone bezpośrednio przewoźnikowi lub za pośrednictwem płatnika - „P.” Spółki z o.o. W październiku 2003 r. P. wystąpiły wobec powoda z powództwem o zapłatę przewoźnego, a pozwany (w obecnej sprawie) wystąpił w tym procesie jako interwenient uboczny po stronie dającego zlecenie (powoda). Sąd Apelacyjny (wyrokiem z 2005 r.) zasądził od powoda i nadawcy przesyłki in solidum kwotę 298.386,61 z odsetkami. Powód ostatecznie w dniu 13 czerwca 2006 r. dokonał na rzecz przewoźnika zapłaty kwoty 422.571,77 zł zasądzonych tym wyrokiem. Po zapadnięciu kilku rozstrzygnięć sądowych (w podobnych spawach między tymi samymi stronami) strony podjęły negocjacje w sprawie zawarcia umowy regulującej dalszą współpracę w zakresie świadczenia usług spedycyjnych przez pozwanego na rzecz powoda oraz zawarcia porozumienia regulującego ich relacje wynikające z umowy z dnia 31 stycznia 2002 r. w związku z toczącymi się sprawami sądowymi. Ostatecznie nie doszło do zawarcia wspomnianego porozumienia i naprawienia szkody wyrządzonej stronie powodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty