15.06.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. II CNP 8/10

Naprawienia szkody wyrządzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością niezwołaniem nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników można dochodzić na ogólnych zasadach odpowiedzialności odszkodowawczej.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Wojciech Katner (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Teresa Bielska-Sobkowicz SSN Bogumiła Ustjanicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 czerwca 2010 r., skargi Centrum Medycznego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 27 marca 2009 r., wydanego w sprawie z powództwa Centrum Medycznego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. przeciwko Adamowi W. o zapłatę,

oddala skargę i zasądza od strony powodowej na rzecz pozwanego kwotę 1800,- (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów wywołanych wniesieniem skargi.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 marca 2009 r. Sąd Okręgowy w Ł. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w P. z dnia 23 października 2008 r. i oddalił w całości powództwo Centrum Medycznego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. przeciwko Adamowi W. o zapłatę.

Wydając wyrok Sąd drugiej instancji oparł się na następującym ustalonym stanie faktycznym. Dnia 2 listopada 2005 r. strony zawarły umowę na czas określony do dnia 6 kwietnia 2010 r., zgodnie z którą powodowa Spółka zleciła pozwanemu wykonywanie obowiązków prezesa zarządu i kierownika NZOZ, określając wynagrodzenie miesięczne i ryczałt miesięczny za dojazdy samochodem. Pozwany został jedynym członkiem zarządu Spółki.

Po kilku miesiącach od powołania, wspólnicy mniejszościowi próbowali poprzez żądanie zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników doprowadzić do głosowania wniosku o odwołanie starego i powołanie nowego zarządu. Gdy to się nie udało wobec niezwołania zgromadzenia przez pozwanego, wspólnicy większością 60% udziałów złożyli wniosek do sądu i uzyskali upoważnienie do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, czego mimo oddalenia apelacji od tego postanowienia pozwany nadal nie uczynił. W tej sytuacji, postanowieniem z dnia 28 marca 2006 r. Sąd Rejestrowy nałożył na pozwanego grzywnę za niezwołanie zgromadzenia wspólników. Dopiero na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników odbytym dnia 23 listopada 2006 roku podjęto uchwałę o odwołaniu pozwanego z funkcji prezesa zarządu i powołano nowy zarząd. Wypowiedział on umowę pozwanemu dnia 30 listopada 2006 r. z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty