24.11.2010

Postanowienie SN z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. I KZP 18/10

Użyte w art. 186 § 1 k.p.k. sformułowanie "pierwsze zeznanie w postępowaniu sądowym" nie odnosi się do sytuacji procesowej, w której sprawa po uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji została przekazana sądowi do ponownego rozpoznania i świadek jest ponownie przesłuchiwany. 

 

Sąd Najwyższy - Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie:

Przewodniczący Sędzia SN: Piotr Hofmański

Sędziowie SN: Jacek Sobczak (sprawozdawca) Eugeniusz Wildowicz

Protokolant: Łukasz Majewski

przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Beaty Mik w sprawie Janusza L.

po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w G., postanowieniem z dnia 30 lipca 2010 r., sygn. akt II AKa 149/10, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy w świetle dyspozycji art. 186 § l k.p.k., a w szczególności zwrotu „pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym", świadek, należący do kręgu osób uprawnionych do odmowy składania zeznań (osoba najbliższa), może z tego prawa skorzystać w sytuacji procesowej, w której z opisanego prawa świadomie nie skorzystał w toku poprzednio prowadzonej rozprawy (pierwsze zeznanie w postępowaniu sądowym), zaś sprawa - po jej zwrocie prokuratorowi w celu uzupełnienia istotnych braków postępowania przygotowawczego - została ponownie skierowana na rozprawę, na skutek wniesienia przez oskarżyciela publicznego nowego aktu oskarżenia, a tym samym, czy można przyjąć, że wyżej wymieniony przepis przewiduje jednorazowe, w toku całego procesu karnego, prawo świadka do odmowy składania zeznań ? "

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp