03.03.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 3 marca 2010 r., sygn. III SK 38/09

Zaprzestanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polega na zastosowaniu się przez przedsiębiorcę do dyspozycji przepisów, na naruszeniu których oparto zarzut bezprawności zachowania zakwalifikowanego jako taka praktyka. W przypadku praktyk polegających na posługiwaniu się w obrocie wzorcami umownymi zawierającymi niedozwolone postanowienia umowne, bądź postanowienia sprzeczne z przepisami prawa chroniącymi konsumentów, o zaniechaniu praktyki można mówić jedynie wówczas, gdy uznane za bezprawne postanowienia wzorca przestaną wiązać konsumentów.

 

Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca), Sędziowie SN: Bogusław Cudowski, Zbigniew Hajn.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 marca 2010 r. sprawy z powództwa RWE Polska SA w W. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, na skutek skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2009 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes Urzędu) decyzją z dnia 12 czerwca 2007 r. [...] uznał na podstawie art. 23c ust. 1 w związku z art. 23a z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2080, dalej jako ustawa) za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów zachowanie RWE S. SA (obecnie RWE P. SA, dalej jako powódka) polegające na posługiwaniu się w ogólnych warunkach sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych (dalej jako ogólne warunki) postanowieniem umownym o treści „dostawca może zainstalować przedpłatowy układ pomia-rowo-rozliczeniowy, jeżeli klient co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy nie uregulował w terminie należności związanych z dostarczaniem energii", co narusza art. 6a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. Nr 54, poz. 348 ze zm.); używanie w ogólnych warunkach niezgodnych z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami przesłanek wstrzymania przez przedsiębiorstwo energetyczne dostaw energii elektrycznej w przypadku „dwukrotnego w ciągu 14 dni kalendarzowych udokumentowanego uniemożliwienia upoważnionym przedstawicielom dostawcy dostępu do należących do niego sieci i urządzeń, w tym również dostępu do układu pomiarowego znajdującego się w obiekcie klienta, w celu przeprowadzenia prac eksploatacyjnych lub dokonania odczytu", czego nie przewidują art. 6 ust. 3 i 3a oraz art. 6a ust. 2 ustawy Prawo energetyczne oraz posługiwanie się niezgodnym z art. 5 ust. 2 ustawy Prawo energetyczne postanowieniem o treści „O zmianach Ogólnych Warunków Umów Dostawca będzie informował Klienta w formie pisemnego zawiadomienia przy najbliższej fakturze" i nakazał zaniechanie stosowania przedmiotowej praktyki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty