Wyrok SN z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. II PK 193/09
Należności „w związku z otrzymaniem pierwszego lokalu", o których mowa w art. 103a ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712 ze zm.) przysługują tylko wówczas, gdy nabyty przez funkcjonariusza lokal mieszkalny znajduje się w miejscowości, w której pełni on służbę lub w miejscowości pobliskiej w rozumieniu art. 76 ust. 1 tej ustawy.
Przewodniczący SSN Bogusław Cudowski, Sędziowie SN: Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca), Małgorzata Wrębiakowska-Marzec.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 lutego 2010 r. sprawy z powództwa Leszka W. przeciwko Skarbowi Państwa - Biuru Ochrony Rządu w Warszawie o należność w związku z otrzymaniem pierwszego lokalu, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 marca 2009 r. [...]
oddalił skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy w Warszawie wyrokiem z dnia 14 października 2008 r. zasądził od pozwanego Skarbu Państwa - Biura Ochrony Rządu w Warszawie na rzecz powoda Leszka W. kwotę 17.383,44 zł tytułem należności związanych z otrzymaniem pierwszego mieszkania.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód pozostawał w stosunku służbowym z Biurem Ochrony Rządu w okresie od 12 grudnia 2000 r. do 29 lutego 2008 r. W dniu 26 listopada 2001 r. nabył wraz z małżonką od gminy M. niezabudowaną nieruchomość o powierzchni 2.157 m położonąw obrębie N.W. Decyzjąz dnia 20 grudnia 2001 r. Starosta M. zatwierdził projekt budowlany i wydał małżonkom pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni 146,60 m. W dniu 18 stycznia 2008 r. powód został zameldowany w N.W. w nowo wybudowanym domu i w związku z tym wystąpił do szefa BOR o należności dotyczące otrzymania pierwszego lokalu. Szef BOR odmówił przyznania tego świadczenia, podnosząc że nabyty przez powoda dom nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu. Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z tym przepisem funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości oddalonej od tej miejscowości nie więcej niż 100 km. Stosownie natomiast do art. 103a tej ustawy funkcjonariuszowi w związku z otrzymaniem pierwszego lokalu przysługują należności pieniężne, których wysokość określona została w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie należności przysługującej funkcjonariuszowi Biura Ochrony Rządu w związku z otrzymaniem pierwszego lokalu. Zdaniem Sądu pierwszej instancji, przepisy art. 76 ust. 1 i art. 103a ustawy nie pozostają w żadnym związku, wobec czego nie ma podstaw do stwierdzenia, iż dochodzone przez powoda należności przysługują tylko wówczas, gdy pierwszy lokal mieszkalny nabywa w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości oddalonej od niej nie więcej niż 100 km, a tym samym jego powództwo należy uznać za uzasadnione.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty