Wyrok SN z dnia 23 lutego 2010 r., sygn. II UK 187/09
Decyzja o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, wydana wskutek błędnej oceny znanych organowi rentowemu faktów, nie może być zmieniona z mocą wsteczną na podstawie art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn, Sędziowie SN: Bogusław Cudowski (sprawozdawca), Beata Gudowska.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 lutego 2010 r. sprawy z wniosku Marioli B. przeciwko Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-Oddziałowi Regionalnemu w Z.G. o podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników, na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 25 lutego 2009 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 16 lutego 2005 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-Oddział Regionalny w Z.G. stwierdził ustanie ubezpieczenia społecznego rolników: wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz emerytalno-rentowego wobec Marioli B. od 1 września 1999 r. z uwagi na niespełnienie warunku 1 roku pozostawania w ubezpieczeniu rolniczym, o którym mowa w art. 5a ustawy z dnia 29 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (jednolity tekst: Dz.U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.; dalej: ustawa).
Odwołanie od decyzji wniosła Mariola B., podnosząc, że w chwili składania wniosku do KRUS nie została poinformowana o jakichkolwiek przeszkodach w objęciu jej ubezpieczeniem społecznym rolników. Domagała się zmiany zaskarżonej decyzji i orzeczenia, że od 1 września 1999 r. do 30 kwietnia 2004 r. podlegała ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.
Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2005 r. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze oddalił odwołanie.
Na skutek apelacji Marioli B. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił zaskarżony wyrok, zniósł postępowanie i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania. Sąd Apelacyjny mając na uwadze treść art. 379 pkt 5 k.p.c. w związku z art. 477 § 1 k.p.c., stwierdził, że w sprawie zachodzi nieważność postępowania, bowiem w postępowaniu przed Sądem pierwszej instancji nie brał udziału - w charakterze zainteresowanego - Grzegorz B., który w ten sposób został pozbawiony możności obrony swych praw.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty