Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. III CZP 106/09
Instytucja pytań prawnych, prowadząca do związania sądu orzekającego w danej sprawie poglądem Sądu Najwyższego, zawartym w podjętej uchwale, jest wyjątkiem od konstytucyjnej zasady podległości sędziów tylko Konstytucji oraz ustawom. Przepis art. 390 § 1 k.p.c. powinien być zatem wykładany w sposób jak najbardziej ścisły, bez żadnych koncesji na rzecz argumentów o nastawieniu celowościowym lub utylitarnym.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Barbara Myszka (przewodniczący, sprawozdawca), SSN Krzysztof Strzelczyk, SSN Marek Sychowicz
w sprawie z wniosku Jacka S. i Marii W.-S.
przy uczestnictwie Wspólnoty Mieszkaniowej Mozart w K. oraz Spółki Mieszkaniowej "Salwator" sp. z o.o. z siedzibą w K.
o wpis,
po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 12 stycznia 2010 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w K. postanowieniem z dnia 23 czerwca 2009 r.
"Czy dopuszczalne jest obciążenie nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz. 903 z późn. zm.) służebnością gruntową polegającą na prawie wyłącznego korzystania z ogródka przydomowego na rzecz każdoczesnego właściciela lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, z własnością którego związany jest udział we współwłasności przedmiotowej nieruchomości wspólnej?"
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty