30.09.2009

Postanowienie SN z dnia 30 września 2009 r., sygn. I KZP 13/09

Treść § 16 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji w żaden sposób nie może dotyczyć zmiany warunków formalnych aktu oskarżenia.

 

Sąd Najwyższy w Warszawie - Izba Karna 

na posiedzeniu w składzie:

Przewodniczący:  SSN Stanisław Zabłocki (sprawozdawca) 

Sędziowie:  SSN Jerzy Grubba 

SSN Andrzej Siuchniński

Protokolant:  Łukasz Majewski

 

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Aleksandra Herzoga 

w sprawie oskarżonego, którego dane identyfikujące zostały przez prokuratora utajnione,

po rozpoznaniu, przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Rejonowy w R., postanowieniem z dnia 12 maja 2009 r., sygn. akt II K 175/09, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy dopuszczalne jest w oparciu o treść § 16 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 roku w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz. U. Nr 108, poz. 1023 z 2003 roku ze zm.) w związku z art. 332 § 1 pkt 1 k.p.k. określenie w akcie oskarżenia imienia i nazwiska oskarżonego oraz innych danych o jego osobie poprzez odesłanie do dokumentów objętych klauzulą tajności?”

postanowił

odmówić podjęcia uchwały.

UZASADNIENIE

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującego stanu faktycznego:

W dniu 6 marca 2009 r. Prokuratura Okręgowa w R. skierowała do Sądu Rejonowego w R. akt oskarżenia w sprawie V Ds. 12/07, przeciwko oskarżonemu, którego dane identyfikacyjne zostały przez prokuratora utajnione (dane identyfikujące oskarżonego znajdowały się na k. 45 tomu III akt głównych RTD nr 00-14/08 oznaczonego klauzulą „ściśle tajne”). Zarządzeniem z dnia 19 marca 2009 r., w sprawie o sygn. akt II K 175/09 Zastępca Przewodniczącego II Wydział Karnego Sądu Rejonowego w R., na podstawie art. 337 § 1 k.p.k., zwrócił Prokuratorowi Okręgowemu w R. akt oskarżenia celem uzupełnienia braków formalnych poprzez: wskazanie imienia i nazwiska oskarżonego i innych danych o jego osobie (art. 332 § 1 pkt 1 k.p.k.), podpisanie aktu oskarżenia (art. 119 § 1 pkt 4 k.p.k.) oraz dołączenie stosownych odpisów aktu oskarżenia (art. 334 § 1 k.p.k.). 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp