Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. II UK 146/08
1. Wspólnik spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą ma indywidualny tytuł do ubezpieczenia społecznego.
2. Udokumentowana i usprawiedliwiona przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej uzasadnia zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacania składek za okresy tych przerw oraz z podlegania ubezpieczeniu społecznemu.
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca), Sędziowie: SN Beata Gudowska, SA Maciej Pacuda.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 stycznia 2009 r. sprawy z wniosku Ewy G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G. z udziałem zainteresowanego Mariusza G. o ustalenie okresu prowadzenia działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 8 stycznia 2008 r. [...]
1. uchylił zaskarżony wyrok i oddalił apelację organu rentowego,
2. zasądził od strony pozwanej na rzecz wnioskodawczyni kwotę 120 zł (sto dwadzieścia ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2008 r. [...] Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił, na skutek apelacji pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału Wojewódzkiego w G., wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni z dnia 6 marca 2006 r. i oddalił odwołanie wnioskodawczyni Ewy G. od decyzji ZUS z dnia 14 października 2005 r. w sprawie o ustalenie okresu prowadzenia działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, przy udziale zainteresowanego Mariusza G.W sprawie ustalono, że w dniu 8 marca 2000 r. Ewa G. i Mariusz G. zawarli umowę spółki cywilnej, w ramach której zobowiązali się do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - biura rachunkowego. W dniu 1 kwietnia 2001 r. wspólnicy uzyskali odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w okresach: od 16 sierpnia 1998 r. do 30 września 2000 r. w E. spółce z o.o. oraz od 23 marca 2001 r. do 31 marca 2004 r. w P. TF spółce z o.o. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej została zgłoszona przez spółkę w okresie od 1 października 2000 r. do 22 marca 2001 r. do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a w okresie od 9 marca 2000 r. do 30 września 2000 r. i od 23 marca 2000 r. do 31 marca 2004 r. do ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie od 22 marca 2004 r. do daty ustania zatrudnienia w P. TF spółce z o.o. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Pomiędzy 1 kwietnia 2004 r. a 15 października 2004 r. korzystała nadał ze zwolnienia lekarskiego i pobierała zasiłek chorobowy. Organ rentowy dwukrotnie kontrolował prawidłowość zwolnienia lekarskiego wnioskodawczyni, a kontrole wykazały zasadność zwolnień. W dniu 16 października 2004 r. Ewa G. została ponownie zgłoszona przez spółkę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarzącej. W grudniu 2004 r. ZUS przeprowadził kontrolę w spółce „R.” i decyzją z dnia 14 października 2005 r., stwierdził że wnioskodawczyni podlega ubezpieczeniom społecznym - emerytalnym, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jako wspólnik w spółce cywilnej - od dnia 1 kwietnia 2004 r. do 15 października 2004 r. Organ rentowy przyjął, że osoby prowadzące taką działalność w ramach spółki cywilnej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym także wówczas, gdy osobiście nie wykonują działalności, lecz jest ona wykonywana przez pozostałych wspólników lub pracowników, stąd wnioskodawczyni, pomimo choroby, zachowała status przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w spółce cywilnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty