Postanowienie SN z dnia 16 marca 2009 r., sygn. III PZ 1/09
Żądanie strony sporządzenia uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji (art. 328 § 1 k.p.c.) zawiera także wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (art. 331 k.p.c.).
Przewodniczący SSN Zbigniew Korzeniowski, Sędziowie: SN Józef Iwulski, SA Maciej Pacuda (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 marca 2009 r. sprawy z powództwa Barbary D. przeciwko Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej W. SA w L. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, na skutek zażalenia powódki na postanowienie Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 25 listopada 2008 r.[... ]
uchylił zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 25 listopada 2008 r. [...], Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie odrzucił osobistą apelację wniesioną przez powódkę Barbarę D. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 3 kwietnia 2008 r. [...].
W pisemnych motywach tego postanowienia Sąd Okręgowy przypomniał, że Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 26 maja 2008 r. odrzucił apelację wniesioną przez pełnomocnika powódki wobec nieuiszczenia przez niego opłaty podstawowej od apelacji. Podstawę prawną tego rozstrzygnięcia stanowił art. 130 § 3 k.p.c. Następnie, w dniu 24 czerwca 2008 r. powódka złożyła własną apelację wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2008 r. Sąd Rejonowy przywrócił powódce termin do wniesienia apelacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty