Wyrok SN z dnia 29 września 2009 r., sygn. I UK 122/09
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się części wynagrodzenia za pracę pracowników zatrudnionych za granicą w polskich zakładach pracy odpowiadającej równowartości diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Przewodniczący SSN Józef Iwulski, Sędziowie SN: Romualda Spyt (sprawozdawca), Jolanta Strusińska-Żukowska.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 września 2009 r. sprawy z odwołania Benedykta P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi Wojewódzkiemu w C. z udziałem zainteresowanej Spółki z o.o. E.I.B. w C. o ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 listopada 2008 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyrokiem z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie z odwołania ubezpieczonego Benedykta P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C., przy udziale E.I.B. Spółki z o.o. w C., o ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zmienił częściowo wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 4 lutego 2008 r. i obniżył podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonego w okresie od 16 sierpnia 2001 r. do 31 sierpnia 2003 r., ustalając ją w kwotach wskazanych w tym wyroku oraz oddalił apelację organu rentowego w pozostałej części.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym. Ubezpieczony w okresie od 16 sierpnia 2001 r. do 31 sierpnia 2003 r. był zatrudniony przez E.I.B. w C., na podstawie okresowych umów o pracę, na stanowisku brygadzisty na budowie w Niemczech. Jak wynika z zawartych umów, w kwocie ustalonego wynagrodzenia zawarta została kwota wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, dodatek za pracę w godzinach nocnych oraz dodatek świąteczny i diety. W oparciu o dokumenty otrzymywane z Niemiec pracodawca sporządzał zestawienia należnych składek na ubezpieczenia społeczne. Kwotę wynagrodzenia (brutto) przeliczał na złotówki i pomniejszał ją o równowartość diety, również przeliczonej na złotówki. Z reguły kwota przychodu tak uzyskana była niższa od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm. - dalej jako ustawa systemowa) i podwyższano ją do tej wysokości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty