Wyrok SN z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. II BU 28/08

Zastosowanie nieobowiązującego przepisu prawa i przyznanie świadcze­nia przedemerytalnego osobie, która nie spełniała ustawowych przesłanek do jego nabycia, stanowi rażące naruszenie prawa i uzasadnia uwzględnienie skargi o stwierdzenie nieważności prawomocnego orzeczenia (art. 4244 i 42411 § 2 k.p.c.).

 

Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca), Sędziowie SN: Małgorzata Gersdorf, Roman Kuczyński.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 lipca 2009 r. sprawy z wniosku Jerzego T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o świadczenie przedemerytalne, na skutek skargi o stwierdze­nie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2007 r. [...]

stwierdził niezgodność z prawem prawomocnego wyroku Sądu Apela­cyjnego w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2007 r. [...].

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2007 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił wy­rok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2005 r. oddalający odwołanie wnioskodawcy Jerzego T. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w B. z dnia 1 sierpnia 2005 r. odmawiającej mu prawa do świadczenia przedemerytal­nego, w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy prawo do tego świadczenia od dnia 1 lipca 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty