Wyrok SN z dnia 20 października 2009 r., sygn. III KRS 13/09
1. Kognicja Sądu Najwyższego do oceny uchwały Krajowej Rady Sądownictwa obejmuje wyłącznie badanie, czy nie pozostaje ona w sprzeczności z prawem (art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 100 poz. 1082 ze zm.). Oznacza to, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do merytorycznego rozpatrywania kwalifikacji kandydata na sędziego.
2. Uchwała nr 7/07 Krajowej Rady Sądownictwa z 11 stycznia 2007 r. w sprawie kryteriów oceny kandydatów na stanowiska sędziowskie, przeprowadzanej przez prezesów sądów okręgowych i apelacyjnych, nie wiąże jej adresatów. Mogą oni ustalać te kryteria samodzielnie.
3. Wszechstronne rozważenie przez Krajową Radę Sądownictwa wszystkich okoliczności sprawy w postępowaniu dotyczącym przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie sędziego oznacza w szczególności wzięcie pod rozwagę wyjaśnień zainteresowanego kandydata dotyczących negatywnych ocen formułowanych w stosunku do niego we wcześniejszych stadiach postępowania i ustosunkowanie się do nich w uzasadnieniu uchwały.
Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski, Sędziowie SN: Małgorzata Gersdorf, Zbigniew Hajn (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2009 r. sprawy z odwołania Mariusza A. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa [...] z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego
uchylił zaskarżoną uchwałę i sprawę przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Uchwałą [...] z 7 stycznia 2009 r. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła, że asesor sądowy Mariusz A. nie zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w S. W uzasadnieniu uchwały Rada wskazała, że Mariusz A. urodził się 11 sierpnia 1977 r. w N.R. Po ukończeniu w 2002 r. studiów prawniczych i uzyskaniu tytułu magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu [...] w P. odbył w latach 2002 - 2005 aplikację sędziowską, kończąc ją egzaminem sędziowskim z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Dnia 1 listopada 2005 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Z., gdzie orzekał w Wydziale Karnym, Cywilnym oraz Rodzinnym i Nieletnich. Decyzją z 7 marca 2005 r. Minister Sprawiedliwości powierzył mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w S., w którym orzeka do chwili obecnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty