Postanowienie SN z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. II PZP 11/09
Zgodnie z art. 218 k.p.c. sąd może m.in. zarządzić oddzielną rozprawę co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie. Wydanie zarządzenia regulowanego tym przepisem pozostawione jest uznaniu sądu i może dotyczyć: pozwu głównego i wzajemnego, poszczególnych współuczestników i wreszcie jednego lub kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie. Zarządzenie takie ma charakter techniczny, sąd nie jest nim związany, może je w toku sprawy zmienić, a jego następstwem może być wydanie w sprawie wyroku częściowego, w sytuacji gdy zarządzono jedynie odrębne prowadzenie spraw (a więc gdy sprawa nie zostaje podzielona na osobne, niezależne sprawy).
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
Protokolant Wanda Cabaj
w sprawie z powództwa Izabeli J. przeciwko Marcinowi K. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "MK" w S. o wynagrodzenie za pracę, oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 listopada 2009 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w w G. z dnia 7 sierpnia 2009 r., sygn. akt XV Pa 157/09,
Czy zachodzi nieważność postępowania w sytuacji gdy pierwotnie Sąd prowadził sprawy w składzie 1 sędziego i 2 ławników (art. 47 § 2 pkt 1 lit a kpc) o dochodzenie w jednym postępowaniu (art. 191 i 193 § 1 kpc roszczenie ze stosunku pracy, a następnie wyłączył do odrębnego rozpoznania roszczenia, co do których według generalnej zasady (art. 47 § 1 kpc) w I instancji właściwym jest Sąd w składzie 1 sędziego i to postępowanie w dalszym ciągu prowadził i wydał wyrok w składzie 1 sędziego?
odmawia podjęcia uchwały.
Uzasadnienie
Przytoczone w sentencji uchwały zagadnienie prawne wyłoniło się przy rozpoznawaniu apelacji powódki Izabeli J. od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w S. z dnia 30 kwietnia 2009 r., IV P 312/08, w sprawie przeciwko Marcinowi K., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą „MK" w S., którym zasądzono na jej rzecz od pozwanego kwoty: 609,08 zł z odsetkami tytułem zaległej części wynagrodzenia za pracę za maj 2008 r. oraz 408,60 zł z odsetkami tytułem zaległej części ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, oddalając powództwo w pozostałym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty