Uchwała SN z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. III CZP 98/09
Dnia 26 listopada 2009 r. Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Iwona Koper (przewodniczący)
SSN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)
SSN Dariusz Zawistowski
w sprawie z wniosku Tomasza M. przy uczestnictwie Eko-Bau sp. z o.o. w likwidacji we W. o umorzenie weksli, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 26 listopada 2009 r.,zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy we W. postanowieniem z dnia 4 sierpnia 2009 r.,
„Czy osoba podpisana na wekslu in blanco, która nie była w posiadaniu tego dokumentu w chwili jego zaginięcia, może na podstawie art. 96 Prawa wekslowego żądać umorzenia weksla?”
podjął uchwałę:
Legitymowany na podstawie art. 96 Prawa wekslowego do żądania umorzenia weksla jest jedynie ten, kto wekslem władał w chwili jego zaginięcia.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 20 listopada 2008 r. umorzył na podstawie art. 96 Pr. weksl. na wniosek Tomasza M. dwa weksle in blanco zawierające jedynie podpis wnioskodawcy w charakterze wystawcy.
Zagadnienie prawne przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu przez Sąd Okręgowy w toku rozpoznawania apelacji uczestnika Eko-Bau - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji we W. od postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 20 listopada 2008 r. wyłoniło się na tle następującego stanu faktycznego.
Wnioskodawca wystawił dwa weksle in blanco w obecności Marka S.
Romana J., udziałowców spółki EKO-Bau i zarazem jej prokurentów, a następnie wręczył je Markowi S. w celu zabezpieczenia ewentualnych przyszłych roszczeń tej spółki z umów o roboty budowlane zawartych z nim i jego żoną w dniu 28 czerwca 2004 r. oraz terminach późniejszych. W odpowiedzi na pismo wnioskodawcy z dnia 30 czerwca 2006 r. prezes spółki Eko-Bau poinformował go, że powyższe weksle nie znajdują się w posiadaniu spółki. Jednocześnie Roman J. oświadczył, że weksle te z biura spółki zabrał Marek S.
Sądowi Okręgowemu nasunęła się wątpliwość, czy określając legitymację czynną do wystąpienia z żądaniem umorzenia weksla na podstawie art. 96 Pr. weksl., należy kierować się wykładnią literalną tego przepisu i przyjąć, że uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o umorzenie weksla jest jedynie ten, „komu weksel zaginął”, czy też nawiązując do argumentacji zawartej w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 1 marca 1935 r., C I 2022/34, Zb. Urz. OSNC 1936, nr 2, poz. 45, należy opierając się na wykładni funkcjonalnej tego przepisu przyznać legitymację do złożenia wniosku o umorzenie weksla in blanco także osobie podpisanej na blankiecie, która nim w chwili utraty nie władała.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty