Postanowienie SN z dnia 10 września 2008 r., sygn. V KK 62/08

1. Do oceny, czy już upłynął termin przedawnienia karalności czynu zabronionego, popełnionego przed dniem wejścia w życie kodeksu karnego skarbowego, stosuje się przepisy tego kodeksu skarbowego i to niezależnie od tego, która ustawa przy orzekaniu jest względniejsza dla sprawcy zgodnie z art. 2 § 2 k.k.s. Natomiast dla oceny, czy okres przedawnienia liczony będzie w oparciu o pkt.1 albo pkt.2 z § 1 art. 44 k.k.s., decydujące znaczenie ma kwalifikacja prawna rzeczywiście przypisana do popełnionego przez sprawcę czynu.

2. W przypadku czynu ciągłego termin przedawnienia karalności liczy się od popełnienia ostatniego czynu wchodzącego w jego skład.

3. Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.

4. Zgodnie z art. 65 § 4 pkt. 2 lit. b i § 5 Kodeksu Celnego - ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r.(Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802), decyzja określająca kwotę długu celnego nie może zostać wydana jeśli upłynęły 3 lata od zgłoszenia celnego. Zgodnie zaś z art. 209 § 2 tejże ustawy, dług celny powstał z chwilą dokonania tego zgłoszenia, a więc termin o jakim mowa w art. 44 § 3 k.k.s. rozpoczął swój bieg w dniu 28 czerwca 1999 r. (koniec czynu ciągłego przypisanego skazanemu). Skoro jednak postępowanie karne przeciwko skazanemu wszczęto w dniu 17 lipca 2000 r., a więc w owym 3-letnim terminie, o którym wyżej mowa, uległ on przedłużeniu o 5 lat (art. 44 § 5 k.k.s.) i tym samym nie zakończył się przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 lipca 2005 r o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw - a w takiej sytuacji, zgodnie z art. 10 tejże ustawy, do oceny kwestii przedawnienia także i w tym przypadku mają zastosowanie przepisy kodeksu karnego skarbowego obowiązujące obecnie (po dniu 17 grudnia 2005 r.), czyli przedawnienie przypisanych skazanemu przestępstw polegających na uszczupleniu należności Skarbu Państwa z tytułu cła następuje także w dniu 28 czerwca 2009 r.

5. Skoro podatki - w tym podatek akcyzowy i podatek od towarów i usług nadal pozostają należnościami Skarbu Państwa, w przeciwieństwie do należności celnych, o których mowa w Wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to oczywistym jest, że nie wchodzą one w zakres pojęcia „należności celne”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty