30.06.2008

Uchwała SN z dnia 30 czerwca 2008 r., sygn. I KZP 15/08

Sąd Najwyższy - Izba Karna w Warszawie

na posiedzeniu w składzie:
Przewodniczący: SSN Stanisław Zabłocki, Sędziowie SN: Jerzy Grubba (sprawozdawca), Wiesław Kozielewicz
Protokolant: Anna Szczepańska
przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Aleksandra Herzoga

w sprawie Dariusza S.

po rozpoznaniu przedstawionego na podstawie art. 441 §1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w L. postanowieniem z dnia 5 marca 2008 r. sygn. akt VI Kzw 125/08 zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

1. „Czy wskazany w art. 151 §2 k.k.w. sposób liczenia biegu okresu odroczenia: „od dnia wydania postanowienia w tym przedmiocie”, ma zastosowanie do każdego kolejno wydanego postanowienia o odroczeniu, a zatem czas po upływie okresu, na jaki udzielono poprzedniego odroczenia, a do chwili wydania kolejnego postanowienia nie stanowi okresu odroczenia;

2. czy też art. 151 §2 k.k.w. należy rozumieć w ten sposób, że okres odroczenia biegnie i winien być liczony wyłącznie od wydania pierwszego chronologicznie orzeczenia o odroczeniu, a jeśli tak, to:

a/ czy czas dzielący upływ wskazanego w postanowieniu końcowego terminu odroczenia od daty wydania kolejnego postanowienia o odroczeniu jest integralną częścią (łącznego) okresu odroczenia albo podlega zaliczeniu na poczet odroczenia,

b/ czy też czas ten nie stanowi okresu odroczenia”?

uchwalił udzielić następującej odpowiedzi:

Termin udzielonego na podstawie art. 151 k.k.w. odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności rozpoczyna bieg z dniem wydania postanowienia w tym przedmiocie (art. 151 §2 k.k.w.) i o ile skazany (lub jego obrońca) złoży kolejny wniosek przed zakończeniem okresu wskazanego w tym postanowieniu, a sąd go uwzględni, biegnie nieprzerwanie do dnia wskazanego w ostatnim postanowieniu w tym przedmiocie, przy czym - zgodnie z art. 151 §3 k.k.w. - nie może on przekroczyć roku.

Do sumowania poszczególnych okresów odroczeń wykonania kary, bez uwzględnienia czasu pomiędzy dniem zakończenia orzeczonego wcześniej odroczenia, a datą kolejnego postanowienia przedłużającego odroczenie, dochodzi tylko wówczas, gdy skazany (lub jego obrońca) złoży kolejny wniosek już po upływie okresu wskazanego we wcześniejszym orzeczeniu o odroczeniu i sąd go uwzględni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty