Wyrok SN z dnia 2 października 2008 r., sygn. I UK 88/08
1. Sąd ubezpieczeń społecznych nie jest związany wadliwą lub nieadekwatną do istoty roszczeń ubezpieczonego podstawą prawną zaskarżonej decyzji organu rentowego.
2. Przedmiot rozpoznania w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych stanowi przede wszystkim żądanie wnioskodawcy (ubezpieczonego). Jeżeli to roszczenie organ rentowy błędnie zakwalifikował, wydając decyzję rentową w oparciu o błędną podstawę prawną, sąd ubezpieczeń społecznych nie może oddalić odwołania z powołaniem się na związanie tą podstawą.
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza, Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Józef Iwulski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 października 2008 r. sprawy z odwołania Igora G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi Wojewódzkiemu w B. o zwiększenie jednorazowego odszkodowania, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 14 grudnia 2007 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 27 września 2007 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w B. decyzją z 17 maja 2007 r. odmówił ubezpieczonemu Igorowi G. prawa do zwiększenia jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem choroby zawodowej. W uzasadnieniu tej decyzji organ rentowy podniósł, że wnioskodawca nie dostarczył aktualnej dokumentacji medycznej umożliwiającej weryfikację pogorszenia stanu jego zdrowia, co stanowi warunek zwiększenia jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem choroby zawodowej.
Wnioskodawca wniósł odwołanie od powyższej decyzji podnosząc, że organ rentowy zamiast rozpoznać merytorycznie jego wniosek zażądał złożenia aktualnego zaświadczenia o stanie jego zdrowia. Tymczasem wniosek dotyczył weryfikacji stanu zdrowia wnioskodawcy sprzed dwóch lat. Ponadto, w związku z intensywną rehabilitacją i stosowaniem leków stan zdrowia ubezpieczonego uległ poprawie, a mimo tego został uznany za niezdolnego do pracy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 8 lutego 2007 r. [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty