Wyrok SN z dnia 26 września 2008 r., sygn. II UK 383/07
Warunkiem niezbędnym do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy nie jest konieczność przekwalifikowania zawodowego, lecz jego niecelowość (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).
Przewodniczący SSN Józef Iwulski, Sędziowie SN: Beata Gudowska (sprawozdawca), Jerzy Kwaśniewski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 września 2008 r. sprawy z wniosku Piotra B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2007 r. [...]
oddalił skargę.
Uzasadnienie
Po ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Okręgowy-Sąd Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 27 września 2005 r. zmienił decyzję ZUS - Oddziału w W. z dnia 21 marca 2003 r. i przyznał Piotrowi B. dalsze prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy na trwałe. Ustalił, że ubezpieczony, z zawodu tokarz oraz mistrz mechanizacji rolnictwa z uprawnieniami do obsługi kombajnu typu „Bizon”, wskutek wypadku przy pracy w grudniu 1996 r. utracił widzenie w oku prawym i po uzyskaniu renty był zatrudniony jako magazynier, a następnie kierownik zakładu rolnego wykonujący prace biurowe i organizacyjne. Do jego obowiązków należały: dozór pracowników, ustalanie planu prac traktorzystów i pracowników warsztatu, przyjmowanie od pracowników zgłoszeń i zamawianie części do maszyn rolniczych oraz pojazdów mechanicznych. Czynności tych podjął się bez przekwalifikowania w formie dodatkowego wykształcenia lub przygotowania zawodowego. Na podstawie opinii biegłego sądowego lekarza okulisty Sąd ustalił, że jednooczność uniemożliwia ubezpieczonemu wykonywanie pracy traktorzysty, którą wykonywał przed wypadkiem oraz wykonywanie innych prac fizycznych, a także nie może pracować jako rolnik ani w wyuczonym zawodzie tokarza. Przyjął to za przesłankę utrzymywania się jego niezdolności do pracy, wobec której wykonywanie pracy kierownika zakładu rolnego, częściowo tylko zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, nie podważało istnienia znacznej utraty zdolności do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty