03.10.2008 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 3 października 2008 r., sygn. II UK 31/08

Rozstrzyganie o prawie do emerytury w systemie powszechnym dla uprawnionego do emerytury z zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy nie jest objęte przedmiotem rozpoznania w sprawie wynikłej z odwołania od decyzji od­mawiającej ustalenia kapitału początkowego na podstawie art. 173 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpie­czeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca), Sędziowie SN: Małgorzata Gersdorf, Beata Gudowska.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 paździer­nika 2008 r. sprawy z wniosku Tadeusza P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Spo­łecznych-Oddziałowi w W. o ustalenie wartości kapitału początkowego, na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 30 października 2007 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i oddalił apelację.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z 30 października 2007 r. zmienił wy­rok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 29 sierpnia 2006 r. oraz poprzedzającą go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w W. z 31 maja 2006 r., w ten sposób, że nakazał organowi rentowemu ustalenie kapitału początkowego wniosko­dawcy Tadeuszowi P. Wnioskodawca (ur. w 1951 r.) pobiera od 1989 r. emeryturę z tytułu zawodowej służby wojskowej na podstawie ustawy z 16 grudnia 1972 r. o za­opatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin. Po uzyskaniu tej emery­tury podjął zatrudnienie cywilne. Sąd Okręgowy uznał, że pozwany prawidłowo odmówił ustalenia kapitału początkowego na podstawie art. 173 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, jako że o naliczenie ka­pitału początkowego mogą ubiegać się osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodo­wych i ich rodzin. Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację wnioskodawcy i przyznał mu rację, „że na zasadzie art. 173 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r.” ma prawo do ustalenia kapitału początkowego, bowiem spełnia wymienione w tym przepisie wa­runki. Zgodnie z nim dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem wejścia w życie tej ustawy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek, ustala się kapitał początkowy. „Do­dany ustawą z dnia 1 października 2003 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ust. 1a nie miał na celu ograniczyć kręgu osób, dla których ustala się kapitał początkowy, lecz rozszerzyć o osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które przed dniem 1 stycznia 1999 r. pozostawały w służbie w wymienionych w prze­pisie jednostkach, a nie mają ustalonego prawa do świadczeń określonych w przepi­sach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób. Reasumując prawo do ustalenia kapi­tału początkowego mają także wymienieni w przepisie żołnierze i funkcjonariusze, którzy do dnia 1 stycznia pozostawali w służbie, a więc przed dniem wejścia w życie ustawy nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne, jak i składek nie opłacali za nich płatnicy, lecz nie nabyli świadczeń z tytułu pełnionej służby, określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty