Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. II UK 186/07
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej w warunkach określonych w art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) ustaje, gdy ubezpieczony przestał być całkowicie niezdolny do pracy.
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn, Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 kwietnia 2008 r. sprawy z wniosku Krystyny D. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 28 grudnia 2006 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok w części przyznającej prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od dnia 1 lutego 2005 r. do dnia 30 czerwca 2005 r. i oddalił w tym zakresie apelację wnioskodawczyni od wyroku Sądu OkręgowegoSądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 6 lipca 2005 r. [...].
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 lipca 2005 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu oddalił odwołanie Krystyny D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w W. z dnia 17 marca 2004 r., którym odmówiono jej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne.
Wnioskodawczyni, urodzona w 1954 r., pracowała jako sprzedawca, pomoc kuchenna i bufetowa. Lekarz orzecznik organu rentowego rozpoznał u niej zespół korzeniowy szyjny z usztywnieniem kręgosłupa po przebytej w październiku 2003 r. operacji dyskopatii C5 - C6, zawroty głowy, uszkodzenie naczyniowe mózgu oraz zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa z objawami korzeniowymi w przebiegu zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii wielopoziomowej i uznał, że jest ona całkowicie niezdolna do pracy od 16 października 2003 r. Ponieważ wnioskodawczyni w ostatnim dziesięcioleciu od zachorowania i złożenia wniosku o świadczenie rentowe nie udowodniła 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych, organ rentowy odmówił jej prawa do renty. Biegli sądowi z zakresu neurologii, chorób wewnętrznych i ortopedii rozpoznali u wnioskodawczyni zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego i krzyżowo-lędźwiowego, przebytą w dniu 24 października 2003 r. operację usunięcia dysku kręgosłupa szyjnego C-5, C-6 z usztywnieniem, zespół bólowy kręgosłupa szyjnego i lędźwiowe-objawowe naczyniowe uszkodzenie mózgu bez objawów neurologicznych, stan po przebytym w 2004 r. wirusowym zapaleniu wątroby, przepuklinę rozworu przełykowego, przewlekły stan zapalny żołądka i dwunastnicy, chorobę wrzodową w wywiadzie i uznali, że wnioskodawczyni jest całkowicie niezdolna do pracy od 16 października 2003 r., natomiast od daty badania przez nich do stycznia 2005 r. - częściowo niezdolna do pracy. Biegli stwierdzili również brak podstaw do uznania wnioskodawczynię za niezdolną do pracy przed dniem 11 września 1994 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty