Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2008 r., sygn. II PK 131/07
Pracownikiem uprawnionym do nieodpłatnego nabycia akcji jest osoba wymieniona w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.), a nie osoba, która złożyła w terminie oświadczenie o zamiarze ich nabycia (art. 38 ust. 1 tej ustawy). Niezłożenie oświadczenia w terminie powoduje utratę prawa do nieodpłatnego nabycia akcji, nie oznacza natomiast braku odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, jeżeli ta utrata nastąpiła wskutek niewłaściwego wykonania obowiązków nałożonych na podmiot zobowiązany do przeprowadzenia procesu nieodpłatnego zbycia akcji (art. 471 k.c.).
Przewodniczący SSN Zbigniew Korzeniowski, Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 stycznia 2008 r. sprawy z powództwa Zofii Anastazji M.-Ł., Grzegorza Andrzeja Ł., Jarosława Ł. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Skarbu Państwa w Warszawie i Polskiemu Koncernowi Naftowemu O. SA w P. o odszkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej - Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2006 r. [...]
oddalił skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 6 lipca 2006 r. zasądził in solidum od Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa i Polskiego Koncernu Naftowego „O.” SA w P. na rzecz powodów Zofii Anastazji M.-Ł., Grzegorza Andrzeja Ł. i Jarosława Ł. kwoty po 43.363 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 26 listopada 1999 r.
Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2006 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił powyższy wyrok w ten sposób, że ustalił datę początkową odsetek na 6 lipca 2006 r., a w pozostałej części apelacje wniesione przez obu pozwanych oddalił. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne. Spadkodawca powodów, Stanisław Zdzisław Ł. był pracownikiem Petrochemii P. SA od 1962 r. do dnia zgonu, to jest 29 czerwca 1996 r. Petrochemia P. SA powstała jako jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa po przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego M. Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w P. w dniu 29 czerwca 1993 r. W tej dacie Stanisław Ł. na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 51, poz. 298 ze zm.) nabył prawo do zakupu akcji Spółki na zasadach preferencyjnych. Udostępnienie akcji pracownikom nastąpiło dopiero pod rządami ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 118, poz. 561 ze zm.). Stanisław Ł. był uprawnionym pracownikiem do nieodpłatnego nabycia akcji w rozumieniu art. 2 ust. 5 tej ustawy. Nie zrealizował jednak swego uprawnienia w formie oświadczenia o zamiarze nabycia akcji zgodnie z art. 38 ust. 1 tej ustawy, gdyż nie dożył procesu prywatyzacji Petrochemii P. SA. Jako pracownik z 20-letnim stażem mógł otrzymać 865 akcji. Proces prywatyzacji Spółki rozpoczął się w maju 1997 r., a ustawowy termin do składania przez osoby uprawnione oświadczeń o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji upłynął w dniu 8 października 1997 r. Proces nieodpłatnego zbywania akcji zakończył się z woli ustawodawcy w dniu 22 listopada 1999 r. (art. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, Dz.U. Nr 40, poz. 400). Przed tym terminem nastąpiło połączenie Petrochemii P. SA z CPN powodujące wymianę akcji imiennych na akcje na okaziciela w proporcji osiem akcji powstałego w wyniku połączenia PKN „O.” SA za jedną akcję Petrochemii P. W wyniku tego przekształcenia Stanisław Ł. mógłby otrzymać 6.920 akcji pozwanej Spółki, których minimalna cena w dacie debiutu na giełdzie wynosiła 21,40 zł za akcję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty